100-letnie triki ułatwiające życie, które do dziś skutecznie sprawdzają się w wielu domach.

Społeczność XXI wieku nie przywykła do cofania się w czasie w celu poszukiwania odpowiedzi na codzienne pytania, ale okazuje się, że nawet archiwalny poradnik pani domu potrafi do dziś służyć nam swoją mądrością. The New York Public Library prezentuje fragment zbioru trików ułatwiających codzienne życie z początków ubiegłego wieku, które do dziś mogą pomóc nam w podołaniu wyzwaniom codzienności. Kartki z poradami były dawniej chętnie kolekcjonowanym elementem każdej paczki papierosów. Można było znaleźć na nich nie tylko porady, ale także zdjęcia gwiazd i reklamy.

Jak przetestować masło?

„Doskonałym sposobem na sprawdzenie masła jest metoda ukazana na obrazku. Potrzyj smarowidło o kawałek papieru, a następnie go podpal. Jeżeli masło jest czyste, zapach okaże się delikatny i przyjemny. O obecności margaryny zaświadczy pojawienie się łojowatej woni.”

Jak ożywić cięte kwiaty?

„W celu ożywienia ciętego bukietu kwiatów, które zaczęły więdnąć w wyniku transportu, zanurz ich łodygi w gorącej wodzie i pozostaw je tam, dopóki woda nie ostygnie. W tym czasie kwiaty powinny odzyskać życie. Po wykonaniu tej czynności należy odciąć końcówki łodyg i umieścić bukiet w chłodnej wodzie.”

Jak gotować ziemniaki?

„By ziemniaki pozostały suche i mączyste podczas gotowania, dodaj do wody szczyptę cukru i soli. Kiedy będą już ugotowane, wylej wodę i odstaw rondel z powrotem na ogień na krótką chwilę, by pozwolić ziemniakom wyschnąć.”

Jak stworzyć gaśnicę?

„Rozpuść 0,5 kg soli i 0,25 kg chlorku amonu w 2 litrach wody i wlej do litrowych, wąskich butelek. Kiedy wybuchnie pożar, wrzuć jedną lub więcej butelek w jego źródło, by uchronić się od poważnych zniszczeń.”

Jak rozdzielić szklanki?

„Separacja zaklinowanych szklanek może grozić ich zniszczeniem. Najprostszą metodą ich uwolnienia jest wlanie zimnej wody go górnego naczynia i umieszczenie dolnego w ciepłej wodzie. Rozdzielą się samoistnie.”

Jak pokroić świeży chleb?

„Trudność krojenia świeżego chleba na cienkie kromki może zostać ominięta poprzez zastosowanie pewnego triku. Umieść nóż w gorącej wodzie, a kiedy przejmie jej temperaturę, szybko go wytrzyj. Podgrzany nóż z łatwością ukroi bochenek na cieńsze kromki.”

Reklama

Jak usunąć drzazgę?

„Drzazga w dłoni bywa bolesnym i kłopotliwym do usunięcia problemem. Skutecznym sposobem na poradzenie sobie z tą sytuacją jest wypełnienie po brzegi butelki o szerokiej szyjce gorącą wodą i przyciśnięcie jej wlotu do zranionego fragmentu skóry. Powstałe ssanie naciągnie skórę, usuwając z niej drzazgę.”

Reklama
Skomentuj
PRZEWIŃ W DÓŁ, ABY PRZECZYTAĆ NASTĘPNY ARTYKUŁ
Wyślij znajomemu