15-letnia wynalazczyni zdobyła tytuł pierwszego w historii „Dziecka Roku” Time!

Po raz pierwszy kultowy magazyn TIME ogłosił „Dziecko Roku” – 15-letnią wynalazczynię z Denver w Kolorado. Cudowne dziecko – Gitanjali Rao – przyniosło światu szereg innowacji, w tym urządzenie do wykrywania ołowiu, które jest w stanie znaleźć ołów w wodzie pitnej, oraz aplikację, która wykrywa cyberprzemoc za pomocą sztucznej inteligencji.

Gitanjali została wybrana spośród 5000 Amerykanów w wieku od 8 do 16 lat, co później zostało zredukowane do pięciu finalistów. Dla 15-letniej naukowiec to tylko jedna z wielu nagród – w końcu Gitanjali miała zaledwie 11 lat, kiedy wygrała konkurs „Young Scientist Challenge” za swoje urządzenie do wykrywania ołowiu.

Gitanjali Rao – 15-letnia wynalazczyni z Denver w Kolorado – zdobyła tytuł „Dziecka Roku”

Tegoroczne „Dziecko Roku” TIME 2020 znalazło się w zeszłym roku na liście Forbes poniżej 30 roku życia. „Dwunastoletnia Gitanjali Rao zdobyła główną nagrodę w konkursie Young Scientist Challenge 2017 za swoje urządzenie do wykrywania ołowiu, które jest w stanie znaleźć ołów w wodzie pitnej za pomocą aplikacji mobilnej. Obecnie pracuje nad udoskonaleniem i komercjalizacją swojego urządzenia.” – napisał wtedy Forbes.

Gitanjali Rao udzieliła wywiadu aktorowi i aktywistce Angelinie Jolie dla magazynu TIME. „Nie wyglądam na typowego naukowca. Wszystko, co widzę w telewizji, to to, że jest to starszy, zwykle siwy, naukowiec.” – powiedziała 15-latka Angelinie. „Mój cel naprawdę się zmienił, nie tylko z tworzenia własnych urządzeń do rozwiązywania problemów świata, ale także inspirowania innych, by robili to samo. Ponieważ z własnego doświadczenia wiem, że nie jest łatwo, gdy nie widzisz nikogo takiego jak Ty. Dlatego naprawdę chcę przekazać tę wiadomość: jeśli ja mogę to zrobić, ty też możesz to zrobić i każdy może.” – kontynuowała młoda innowatorka.

„Jeśli ja mogę to zrobić, ty też możesz to zrobić i każdy może”

„Wpisujesz słowo lub frazę i jesteś w stanie je przeanalizować, jeśli jest to nękanie i daje ci możliwość edycji lub wysłania tak, jak jest.” – wyjaśniła 15-latka w wywiadzie dla Zoom dla TIME, mówimy o Kindly – aplikacji, która wykorzystuje technologię sztucznej inteligencji do wykrywania wczesnych oznak cyberprzemocy.

„Celem nie jest karanie. Jako nastolatka wiem, że nastolatki czasami są wredne. Zamiast tego daje ci szansę ponownego przemyślenia tego, co mówisz, abyś wiedział co robić następnym razem.” – kontynuowała.

Aby otrzymać tytuł „Dziecka Roku”, magazyn TIME nawiązała współpracę z Nickelodeon. Przeszukali media społecznościowe, a także okręgi szkolne w całych Stanach Zjednoczonych. Wszystkich pięciu finalistów konkursu otrzyma nagrody pieniężne i zostaną wyróżnieni podczas programu telewizyjnego „Dziecko Roku”, którego gospodarzem jest Trevor Noah.

Reklama
Skomentuj
PRZEWIŃ W DÓŁ, ABY PRZECZYTAĆ NASTĘPNY ARTYKUŁ
Wyślij znajomemu