15 rzeczy, których nie wiesz o śnie.

1. Nie pamiętamy 90% swoich snów.

2. Niewidomi ludzie również śnią.

Ludzie, którzy w pewnym momencie swojego życia stracili wzrok, w snach widzą obrazy. Natomiast ludzie, którzy urodzili się niewidomi również mają sny, jednak nie widzą obrazów, ale w snach słyszą, czują zapachy, dotyk i emocje.

3. Każdy z nas ma sny.

Każdy człowiek śni (z wyjątkiem osób z poważnymi zaburzeniami psychologicznymi). Jeśli myślisz, że nie śnisz – po prostu nie pamiętasz swoich snów.

4. W snach widzimy tylko twarze, które wcześniej spotkaliśmy.

Nasz umysł nie wymyśla nowych twarzy – w snach widzimy prawdziwe twarze, prawdziwych ludzi, których spotkaliśmy w swoim życiu, ale możemy nie pamiętać. Każdy z nas widział setki tysięcy twarzy, więc mamy nieskończony zasób postaci, jakie mogą się pojawić we śnie.

5. Sny nie każdego są kolorowe.

Sny 12% ludzi są czarno-białe. Reszta śni we wszystkich pozostałych kolorach. Badania z 1915 aż do lat 50-tych, wskazywały, że większość snów była czarno-biała, jednak w latach 60-tych zaczęło się to zmieniać. Obecnie jedynie 4,4% osób poniżej 25 roku życia śni w barwach czarno-białych. Zmiany te najprawdopodobniej wynikają z przejścia od czarno-białych filmów do kolorowych.

6. Sny mają swoją symbolikę.

Jeśli śnisz o danej rzeczy czy sytuacji, nie zawsze oznacza, że sen jest właśnie o niej. Sny przemawiają swoim własnym głębokim symbolicznym językiem.

Reklama

7. Większość emocji doświadczanych w czasie snu to emocje negatywne.

Najpopularniejszą z nich jest niepokój.

8. Jednej nocy możesz mieć od 4 do 7 snów.

Średnio można śnić około 2 godzin na noc.

9. Zwierzęta także śnią.

Badania przeprowadzone na wielu gatunkach zwierząt pokazały, że podczas snu zwierzęta charakteryzują się takimi samymi falami mózgowymi co ludzie. Wystarczy spojrzeć na śpiącego psa. Jego łapy poruszają się tak jakby biegł i wydaje dźwięki sugerujące, że ktoś go goni we śnie.

10. Paraliż ciała.

Faza REM charakteryzuje się szybkimi ruchami gałek ocznych. Zajmuje ona około 20-25% całości snu, około 90-120 minut każdej nocy.
Podczas trwania tej fazy ciało jest sparaliżowane przez mechanizm w mózgu, w celu zapobiegania wykonywania ruchów, pojawiających się we śnie. Jest również możliwe, że mechanizm zostanie uruchomiony wcześniej, podczas lub po normalnym śnie kiedy mózg się wybudza.

11. Łączenie rzeczywistości ze snem.

Nasz umysł interpretuje bodźce zewnętrzne, którymi jesteśmy bombardowani w czasie snu. Oznacza to, że podczas snu słyszymy jakiś dźwięki z rzeczywistości i włączamy go w element snu. Przykładowo możesz śnić, że jesteś na koncercie, kiedy Twój brat w rzeczywistości gra na gitarze.

12. Mężczyźni i kobiety śnią inaczej.

Mężczyźni najczęściej śnią o innych mężczyznach. Około 70% postaci pojawiających się w ich snach to postacie męskie (niekoniecznie w takim kontekście jakim mogłoby się wydawać). Natomiast u kobiet liczba pojawiających się w snach kobiet i mężczyzn jest praktycznie taka sama. Dodatkowo w snach mężczyzn częściej pojawiają się agresywne emocje.

13. Prekognicja.

Wyniki wielu badań pokazały, że 18-38% ludzi doświadczyło chociaż raz w swoim życiu prekognicji (wiedza o zdarzeniach w przyszłości, której nie można wywieść z bieżącego stanu wiedzy), a aż 70% – déjà vu. Liczba osób wierzących w prorocze sny jest jeszcze większa – waha się od 63 do 98%.

14. Jeśli chrapiesz, nie możesz śnić.

Ten fakt krąży po Internecie, jednak nie ma naukowego dowodu, że jest prawdą.

15. W czasie snu możesz doświadczyć orgazmu.

We śnie możesz nie tylko uprawiać seks, ale może on być równie przyjemny jak w prawdziwym życiu, a orgazm może być równie silny (bez żadnych mokrych rezultatów).

źródło

Reklama
Skomentuj
PRZEWIŃ W DÓŁ, ABY PRZECZYTAĆ NASTĘPNY ARTYKUŁ
Wyślij znajomemu