Przez każde życie przewijają się wyrzuty sumienia i ubolewanie nad błędami przeszłości, lecz wszystko staje się łatwiejsze, gdy zrozumiemy, że to, co zostawiliśmy za sobą, już się nie zmieni. Błędy są po to, żeby się na nich uczyć. Są kwestie, których absolutnie nie powinnyśmy rozpamiętywać. Nie ma sensu żałować:
1. Wyboru nieodpowiedniego kierunku studiów.
Prawda jest taka, że w młodym wieku niesamowicie trudno jest zdecydować, czym chciałoby się zajmować przez resztę życia. Na szczęście ukończenie studiów nie definiuje nas na zawsze i wcale nie świadczy jednoznacznie o przyszłym zawodzie.
2. Rezygnacji ze studiów.
We współczesnym świecie wierzy się, że wyższe wykształcenie to jedyna droga do sukcesu i niemal jego gwarancja. Fakty przestawiają się zupełnie inaczej. Wielu ludzi rzuca studia i rozkręca własny biznes, co świadczy tylko o tym, że przede wszystkim liczą się pomysł i siła przebicia.
3. Wypicia za dużo tamtej nocy…
Każdemu się kiedyś zdarzyło. Niezależnie od tego, jak nieszczęśliwe były skutki Twojego zachowania na tamtej pamiętnej (lub nie) imprezie, to pomyśl, że jednak czegoś Cię to nauczyło. Gdybyś mógł cofnąć czas i wszystko naprawić, to na pewno zdarzyłaby się inna okazja, żeby to wszystko nadrobić.
4. Spotykania się z nieodpowiednią osobą.
Prawdopodobnie wolałbyś, żebyście w ogóle nigdy się nie poznali, ale dzięki temu teraz wiesz lepiej, czego unikać na przyszłość.
5. Niepotrzebnie wydanych pieniędzy.
Możesz pocieszać się faktem, że kiedyś przyniosło Ci to wiele radości. Jeżeli tak nie było, przynajmniej zrozumiałeś, jak czuje się spłukany człowiek i wiesz, że nie możesz do tego więcej dopuścić.
6. Wyboru niewłaściwej pracy.
Kiedy w grę wchodzą potrzebne pieniądze, ludzie są w stanie zabierać się za rzeczy, o które nigdy wcześniej nawet by siebie nie podejrzewali. Nie ma sensu teraz się tym zadręczać, najwyraźniej było to konieczne. Ważne, żeby kolejna praca była lepsza.
7. Nakrzyczenia na kogoś, kogo kochasz.
Żadna bliższa więź nie jest pozbawiona negatywnych emocji. Nie wiń się za to, że musiałeś wyrazić je w dość ekspresyjny sposób, to zdrowsze dla związku niż tłumienie ich w sobie.
8. Porzucenia ukochanej osoby.
Jeżeli podjąłeś na tyle ważną decyzję, to znaczy, że musiała być czymś umotywowana. Nie kwestionuj kroku, który już podjąłeś. Pozostawienie kogoś ważnego w sferze przeszłości może wydawać się błędem, ale dała Ci wolność i możliwość odkrycia czegoś lepszego.
9. Kręcenia z najlepszym przyjacielem ex.
Być może oboje czuliście się z tego powodu paskudnie, ale w takiej sytuacji bardzo łatwo zorientować się, jacy naprawdę są ludzie zamieszani w tę całą skomplikowaną plątaninę.
10. Zadzierania z prawem.
Nie oznacza to, że powinieneś dalej postępować w ten sposób, ale musisz przyznać, że czegoś Cię to nauczyło.
11. Odmówienia przeprosin.
Czasami duma na to nie pozwala. Być może do tej pory masz wyrzuty sumienia, ale liczy się przede wszystkim wewnętrzna skrucha, nie sam akt składania przeprosin.
12. Spóźnienia w ważnej kwestii.
Nie chodzi o zwykłe, codzienne spóźnialstwo, ale o odwlekanie ważnej życiowej decyzji. Widocznie tak miało być i prawdopodobnie wpłynęło lub wpłynie na inne istotne dylematy, na których powinieneś się teraz skoncentrować.
13. Złego nastawienia.
Nie warto zadręczać się tym, jak denerwujący byłeś ze swoim podejściem dla otoczenia, jak i dla samego siebie. Nastroje przemijają i trzeba żyć dalej.
14. Poddawania się.
Mówi się, że nigdy nie należy się poddawać. W rzeczywistości okazuje się, że często porzucenie czegoś ważnego daje nam nowe spojrzenie na świat i otwiera przed nami nowe możliwości. Jeżeli mimo to jesteś przekonany, że nie powinieneś rezygnować, na przyszłość nie bój się poprosić o pomoc.
15. Tego, kim jesteś.
Nie warto porównywać się z innymi i żałować błędów popełnianych co jakiś czas. Ważne, żeby zrozumieć siebie i odnaleźć drogę, dzięki której można się dalej doskonalić.