„Oczy są zwierciadłem duszy”. Kiedy pierwszy raz na kogoś spoglądamy, nasz wzrok z reguły wędruje od razu do jego oczu – próbując ustalić kim jest ta osoba i jakie ma intencje. Oczy często potrafią przekazać więcej niż ludzka mowa. Na poniższych zdjęciach oczy mówią wszystko – potrafią pokazać strach, radość, nienawiść i odwagę.
1. Szaleństwo.
Zszokowany żołnierz w okopie w czasie Bitwy Courcelette w połowie września 1916 roku. Szok wystąpił jako reakcja na intensywność bombardowania i walki, które powodowały bezradność, ataki paniki. Żołnierze mieli problemy ze snem, chodzeniem i mówieniem.
2. Przegrana.
Armia Czerwona prowadzi żołnierza niemieckiego do niewoli po bitwie pod Stalingradem. Niemcy zostali uwięzieni i szybko zaczęli umierać z odmrożenia, niedożywienia i chorób. Jest to jedna z najkrwawszych bitew w historii. Z szacunków wynika, że pochłonęła łącznie prawie 2 miliony ofiar.
3. Strach.
15-letni niemiecki żołnierz Hans-Georg Henke, członek Luftwaffe płacze po schwytaniu przez 9 Armię Stanów Zjednoczonych w Rechtenbach, Niemcy, w dniu 3 kwietnia 1945 roku.
4. Zmęczenie.
Zbliżenie na nieprzytomne spojrzenie wychudzonego amerykańskiego jeńca wojennego, leżącego na łóżku po jego wyzwoleniu z niemieckiego obozu przez wojska alianckie. Zrobione w Limburgu, Niemcy, 1945.
5. Odwaga.
Zdjęcie przedstawia 18-letnią Afgankę pozbawioną przez męża nosa i uszu – autorstwa Jodi Bieber. Zwyrodnialec okaleczył swoją 18-letnią żonę za to, że uciekła od niego, bo miała dość bicia i poniewierania.
6. Zazdrość.
Sophia Loren i Jayne Mansfield w na przyjęciu 20th Century Fox urządzonym na cześć Sophii w 1957 roku.
7. Niewinność.
Autorka tego zdjęcia została oskarżona o użycie Photoshopa. W rzeczywistości jednak jasne niebieskie oczy i ciemna karnacja są wynikiem albinizmu lub zapalenia błony naczyniowej oka. Oba schorzenia powodują, że pigmenty tęczówki są mniej gęste.
8. Akceptacja.
Zdjęcie ukazuje członka Einsatzgruppe D strzelającego do klęczącego przed masowym grobem Żyda w Winnicy na Ukrainie, w 1941 roku. W tym czasie zostało zamordowanych 28 000 Żydów.
9. Ulga.
Chirurg Zbigniew Religa po 23-godzinnej (udanej) operacja transplantacji serca. Jego asystent śpi w rogu pomieszczenia.
10. Rozpacz.
Umierająca z głodu kobieta leżąca na chodniku w gettcie warszawskim. Zdjęcie zostało zrobione w 1941 roku przez żołnierza Heinza Joest.
11. Zdziwienie.
Moment, w którym głuchy od urodzenia Harold Whittles, słyszy po raz pierwszy dzięki aparatowi słuchowemu.
12. Panika.
Tragedia na stadionie Hillsborough 15 kwietnia w 1989 podczas półfinałowego meczu Pucharu Anglii pomiędzy Liverpoolem a Nottingham Forest na stadionie Hillsborough w Sheffield w Anglii. To największa stadionowa katastrofa, jaka kiedykolwiek wydarzyła się w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
Przyczyną katastrofy była fatalna organizacja meczu i złe zachowanie policji, która nie potrafiła zapanować nad wydarzeniami.
13. Utracona niewinność.
Zdjęcie przedstawia Ahmeda, ośmioletniego syna jednego z syryjskich rebeliantów, palącego i stojącego na straży z AK-47. Jest jednym z najmłodszych, którzy walczyli w obronie swojego kraju. Jego pusty wzrok wydaje się wskazywać na wszystkie okropne rzeczy jakie widział, a których żadne dziecko nie powinno oglądać.
14. Nienawiść.
Joseph Goebbels uśmiechał się do fotografa – Eisenstaedta, dopóki nie dowiedział się, że ten jest Żydem.
15. Ostrożność.
Sharbat Gula została osierocona w czasie bombardowania ZSRR w Afganistanie i wysłana do obozu dla uchodźców Nasir Bagh w Pakistanie w 1984 roku. Jej wioska została zaatakowana przez radzieckie helikoptery w 1980 roku. Podczas ataku zginęli jej rodzice co zmusiło ją, jej rodzeństwo i babcię do wędrówki przez góry do obozu dla uchodźców Nasir Bagh w sąsiednim Pakistanie.
16. Wstyd.
Za zadawanie się z wojskami niemieckimi, francuska kobieta za karę musiała mieć zgoloną głowę. Zrobione zaraz po zakończeniu II Wojny Światowej.
17. Cierpienie.
Dziewięcioletnia dziewczynka, Nguyen Thi Ly, będąca ofiarą czynnika pomarańczowego stosowanego na szeroką skalę podczas Wojny w Wietnamie. Defoliant był rozpylany nad Wietnamem przez amerykańską armię, powodując natychmiastowe zniszczenie upraw i lasów, które dostarczały żywności dla ludności.
18. Spokój.
Żołnierz z tego zdjęcia jest nieznany, ale wiadomo, że służył w 173. Brygadzie Airborne Battalion w Wietnamie Południowym. 18 czerwca 1965.
19. Groza.
Dzieci oglądające śmierć smoka w przedstawieniu kukiełkowym. Zdjęcie zostało zrobione w Paryżu, 1963 przez Alfreda Eisenstaedta.
20. Radość.
Zdjęcie przedstawia kobietę w momencie jej wyzwolenia. Jest tak chuda, że ledwie można ją zobaczyć, jednak jej twarz promienieje, tak jakby nigdy nie została aresztowana.