20 najbardziej wzruszających filmów, po których ściśnie Cię w gardle.

20. Slumdog – Milioner z Ulicy (2008)

Bohaterem filmu „Slumdog. Milioner z ulicy”, historii opartej na popularnej książce, jest 18-letni Jamal, mieszkaniec Mumbaju (Bombaj), który bierze udział w indyjskiej wersji „Milionerów”. W trakcie trzymającego w napięciu programu policja aresztuje go pod zarzutem oszustwa. Podczas przesłuchania chłopak opowie historię swojego życia, indyjskich gangów i wielkiej miłości. „Slumdog. Milioner z ulicy” to historia magiczna, dla każdego. Opowiedziana w pięknej wizualnie, tętniącej energią i kolorytem formie, zadziwia, śmieszy i wzrusza.

19. Armageddon (1998)

Naukowcy NASA odkrywają, że za 18. dni z Ziemią zderzy się gigantyczna asteroida wielkości stanu Teksas. By zapobiec katastrofie, szef NASA Dan Truman (Billy Bob Thornton) decyduje się na wysłanie dwóch promów kosmicznych (drugi w rezerwie), w załodze których znajdować się będą specjaliści od platform wiertniczych, gdyż będą oni musieli wywiercić w tej asteroidzie otwory (na 250m) i umieścić w nich ładunki nuklearne. Dowódcą pierwszej grupy na statku „Freedom” jest Harry Stamper (Bruc Willis), drugiej („Independence”) narzeczony córki Harry`ego, Grace (Liv Tyler), A.J. Frost (Ben Affleck). Najpierw jednak Harry i jego ludzie będą musieli przejść, w centrum lotów kosmicznych, przyśpieszone szkolenie. W trakcie misji dołącza do nich jeszcze członek załogi opuszczonej radzieckiej stacji orbitalnej Lev Andropov (Peter Stromare), ponieważ jego statek uległ zniszczeniu, w wyniku problemów z przekazywaniem paliwa.

18. Nie Opuszczaj Mnie (2010)

Kathy (Carey Mullighan), Ruth (Keira Knightley) i Tommy (Adnrew Garfield) są najlepszymi przyjaciółmi, którzy dorastali razem w angielskiej szkole z internatem skrywającej przerażający sekret.. Gdy poznają szokująca prawdę o tym, że zostali stworzeni jako klony wyhodowane na dawców organów, postanawiają wykorzystać ulotne chwile, by kochać i żyć.

17. Dom Latających Sztyletów (2004)

Akcja filmu toczy się w IX wieku w chińskim hrabstwie Feng Tian. Dwaj kapitanowie, Leo (Andy Lau) i Jin (Takeshi Kanechiro) mają w ciągu kilku dni uśmiercić nowego przywódcę „Domu latających sztyletów”, którego grupa poważnie zagraża skorumpowanej władzy. Stosując metody Robin Hooda – okradając bogatych możnowładców, a następnie oddając łupy biednym, zjednuje sobie chłopów, podżegając ich do buntu przeciw rządowi. Chcąc więc zdusić powstanie w zarodku, generał nakazuje swym kapitanom działanie, dając im wolną rękę. Policjanci planują wykorzystać do tego celu niewidomą tancerkę Mei (Ziyi Zhang), która jest podobno córką niedawno zabitego, poprzedniego przywódcy „Sztyletów” i zna kryjówkę buntowników. Jednak wraz z rozwojem akcji sytuacja zaczyna się komplikować i nie wszystko jest takie oczywiste jak było na początku.

16. Twój Na Zawsze (2008)

Tyler Hawkins (Robert Pattinson) jest zbuntowanym chłopakiem, który cały czas popada w kłopoty. Pewnej nocy wdaje się w bójkę i zostaje poturbowany przez silniejszego od siebie policjanta. Wkrótce po tych wydarzeniach Tyler poznaje córkę funkcjonariusza – Ally (Emilie de Ravin). Początkowo chłopak zamierza ją uwieść, a następnie porzucić. Okazuje się jednak, że Tylera i dziewczynę łączy coś więcej.

15. Źródło (2006)

Opowieść o 1000-letnich zmaganiach pewnego człowieka, chcącego uratować kobietę którą kocha. Podróż zaczyna się w XVI w. w Hiszpanii, gdzie konkwistador Tomas Creo (Hugh Jackman) rozpoczyna swoje poszukiwania Drzewa Życia – jak wierzono wypicie soku tego legendarnego bytu dawało nieśmiertelność. W czasach teraźniejszych naukowiec Tommy Creo desperacko stara się znaleźć lekarstwo na raka, który zabija jego ukochaną żonę Isabel (Rachel Weisz). Podróżując w przestrzeni kosmicznej w XXVI w., astronauta Tom zaczyna pojmować tajemnice życia, które zżerały go od stuleci.

Reklama

14. P.S. Kocham Cię (2007)

Gerry (Gerard Butler) i Holly (Hilary Swank) są młodym idealnie dopasowanym, jakby stworzonym dla siebie małżeństwem. Mimo tego że żyją dość skromnie to jedyn czego im brakuje do pełni szczęścia to dziecko. Ich piękne plany pękają jednak jak bańka mydlana w wyniku tragicznej, niespodziewanej śmierci Gerrego. Pasmo cierpień zostaje przerwane gdy Holly ku swojemu zdziwieniu znajduje w skrzynce list podpisany ręką Gerrego. Okazuje się, że jest to dopiero pierwszy, z pośród dwunastu przychodzących regularnie co miesiąc listów zawierających zadania dla Holly. Zadanie pierwsze: kupić szałową kieckę na disco. Tak oto rozpoczyna się dla Holly droga do ukojenia i rok przygód starannie zaplanowanych i opisanych przez Gerrego przed jego śmiercią w listach z dopiskiem ‚P.S. I love you’..

13. Siedem Dusz (2008)

Film „Siedem dusz” to pełna tajemnic, zaskakująca historia miłosna, która zadaje prowokacyjne pytania na temat życia i śmierci, żalu i przebaczenia, przyjaźni, miłości i odkupienia. Opowiada o związkach, które w bardzo nieoczekiwany sposób łączą ze sobą ludzkie losy. To poruszająca opowieść o człowieku nękanym pewną tajemnicą, który decyduje się odkupić swoje winy drastycznie zmieniając życie siedmiu zupełnie obcych sobie osób. Kiedy już wprowadza swój plan w czyn, nic nie jest w stanie zmienić jego postanowienia. A może tak mu się tylko wydaje… Ben Thomas (Will Smith) nigdy nie spodziewałby się tego, że zakocha się w jednej z nieznajomych i to właśnie ona zacznie go zmieniać.

12. CJ 7 (2008)

Scenarzysta i reżyser Stephen Chow (Shaolin Soccer) wciela się w postać kochającego i ciężko pracującego ojca, który starając się nie popaść w długi prawie nie widuje swojego syna. Nie mogąc sprostać zabawkowym wymaganiom pociechy, Iron przynosi do domu znalezionego na ulicy, niezwykłego pupila. Kiedy włochaty stworek przeradza się w fenomenalnego i rozrywkowego przybysza z innej planety, zarówno ojciec, jak i syn odkrywają istotę rodziny, przyjaźni oraz miłości. Zobacz fantastyczną przygodę, którą pokocha cała rodzina.

11. Choć Goni Nas Czas (2007)

Żyje się tylko raz, więc jeśli musisz odejść to w dobrym stylu! To właśnie postanawiają dwaj chorzy na raka współlokatorzy – wybuchowy miliarder (Jack Nicholson) oraz mechanik (Morgan Freeman) – gdy dowiadują się o najgorszym. Układają listę rzeczy, które chcą zrobić zanim kopną w kalendarz i wyruszają w podróż dookoła świata, aby przeżyć przygodę swojego życia. Dwie wielkie gwiazdy ukazują serce i duszę, dowcip i zabawne fortele. Zachwycając się życiem udowadniają, że najlepszy czas na wszystko jest właśnie teraz.

10. Forrest Gump (1994)

USA, koniec lat 40. XX wieku. W Alabamie rodzi się Forrest Gump (Tom Hanks) – chłopiec z niedowładem nóg, o niskim ilorazie inteligencji. Chce dorównać zdrowym ludziom i żyć tak jak oni. Efekty jego działań przechodzą najśmielsze oczekiwania. Forrest zostaje gwiazdą futbolu, bohaterem wojny w Wietnamie, mistrzem ping-ponga, podróżuje po świecie, poznaje polityków i artystów. W końcu zostaje przedsiębiorcą i zdobywa majątek. Jako człowiek sukcesu opowiada przygodnie spotkanym ludziom swoją historię.

9. Radio (2003)

Prowincjonalne miasteczko w Karolinie Południowej. Herold Jones (Ed Harris), trener drużyny futbolowej, zaprzyjaźnia się z upośledzonym czarnoskórym Robertem „Radio” Kennedym (Cuba Gooding Jr.). Tym samym udowadnia mieszkańcom rasistowskiego miasteczka, że taka relacja jest możliwa. Dzięki wsparciu Herolda, dotąd lekceważony Robert, staje się bardzo ważnym członkiem sportowej ekipy. Film inspirowany autentycznymi wydarzeniami.

8. Zielona Mila (1999)

Paul Edgecombe (Tom Hanks) przez 60 lat pracował jako szef strażników w celi śmierci więzienia Cold Mountain. Zajmował się nadzorem nad mordercami czekającymi na ostatni spacer „zieloną milą” – korytarzem z podłogą pokrytą zielonym linoleum, która prowadziła ich do sali z krzesłem elektrycznym. Latami Edgecombe przechodził tę milę z licznymi skazańcami. Nigdy jednak nie spotkał kogoś takiego jak John Coffey (Michael Clarke Duncan), czarnoskóry olbrzym skazany za morderstwo na dziewięcioletnich siostrach. Coffey ma wystarczająco dużo siły, by kogoś zabić, ale jego delikatna natura bardzo kontrastuje z jego wyglądem. Co więcej, ten olbrzymi mężczyzna, panicznie bojący się ciemności, posiada cudowny dar. Edgecombe zaczyna zadawać sobie pytanie, czy Coffey naprawdę jest winny śmierci dziewczynek?

7. Titanic (1997)

Jake i Rose (Leonardo DiCaprio i Kate Winslet), para młodych kochanków, poznają i zakochują się podczas dziewiczego rejsu „niezatapialnego” transatlantyku Titanic. Nie dane im było jednak zaznać pełni szczęścia i miłosnych uniesień. Gdy luksusowy liniowiec wpada na górę lodową, ich pełen pasji, płomienny romans przeradza się w przerażającą, mrożącą krew w żyłach walkę o przetrwanie o życie.

6. W Pogoni Za Szczęściem (2006)

Historia borykającego się z przeciwnościami losu Chrisa Gardnera (w tej roli nominowany do Oscara Will Smith) i jego rodziny. Kiedy Linda (Thandie Newton), matka 5-letniego Christophera (Jaden Smith) ugina się pod ciężarem finansowych trudności i opuszcza rodzinę, mężczyzna musi poradzić sobie ze znalezieniem dobrze płatnej posady oraz zapewnieniem dziecku dachu nad głową. Po wielu próbach Chris otrzymuje propozycję odbycia bezpłatnego stażu w prestiżowej firmie brokerskiej. Zdesperowany, bez środków do życia, Gardner decyduje się skorzystać z propozycji. Dzięki pewności siebie i miłości synka, Chris Gardner przezwycięża trudności stając się jedną z legendarnych postaci Wall Street.

5. Mój Przyjaciel Hachiko (2009)

Profesor Wilson (Richard Gere) znajduje na stacji kolejowej uroczego, puchatego szczeniaka rasy Akita. Zabiera go do domu, aby udzielić schronienia aż do chwili, kiedy zgłosi się po niego właściciel. Jednak nikt nie poszukuje psiaka, a rodzina profesora szybko przyzwyczaja się do obecności puchatej kulki. Pies dostaje na imię Hachiko, wyrasta na dużego i mądrego czworonoga, który staje się najwierniejszym i najbardziej oddanym przyjacielem profesora. Codziennie rano odprowadza go na stację, a po południu czeka na niego na peronie. Ten rytuał powtarza się przez lata, dzień w dzień, niezależnie od pory roku i pogody. Ale pewnego dnia profesor nie wraca z pracy… Od tego dnia Hachiko daje dowód tak wielkiej miłości i wierności wobec swego pana, że legenda o tym najlepszym z przyjaciół trwa po dziś dzień.

4. King Kong (2005)

Jest październik 1933 roku. W Nowym Yorku trwa wielki kryzys. Carl Denham (Jack Black) bankrutujący reżyser filmowy wraz z aktorką Ann Darrow (Naomi Watts) i scenarzystą Jackiem Discrollem (Adrien Brody) wyrusza statkiem „S.S.Venture” na tajemniczą Wyspę Czaszki, w celu nagrania filmu swojego życia. Nie wie, że wyspę zamieszkują dinozaury, olbrzymie owady, a także dzicy tubylcy. Na miejscu Ann zostaje porwana przez tubylców i złożona w ofierze wielkiej małpie – Kongowi. Załoga statku rusza jej na pomoc, natomiast Denham zauważa możliwość zbicia wielkiej forsy na małpie i postanawia ją schwytać.

3. Szkoła Uczuć (2004)

Akcja toczy się w małym, portowym miasteczku w Północnej Karolinie w latach 90. Główny bohater – Landon Carter (Shane West) jest jednym z najbardziej popularnych chłopców w szkole. Szalony, nierozważny i zarozumiały razem ze swoimi kolegami spędza większość swojego czasu na imprezach i robieniu żartów. Niestety podczas jednego z takich głupich wybryków dochodzi to wypadku: Nowy uczeń próbujący wkupić się w łaski Landona i jego kumpli za ich namową skacze z wysokości do wody i ciężko poraniony trafia do szpitala. Paczka cudem unika więzienia, a Landon w ramach resocjalizacji ma opiekować się małymi dziećmi. Podczas owych zajęć poznaje córkę miejscowego pastora: Jamie Sullivan (Mandy Moore) – całkowite swoje przeciwieństwo. Dziewczyna jest spokojną, miłą, cichą i pomocną osobą. Ku swojemu zaskoczeniu London zdaje sobie w końcu sprawę, ze jest szaleńczo zakochany w Jamie. Niestety dziewczyna – wbrew sobie – wzbrania się od tego uczucia. Dlaczego? To wie tylko ona i jej ojciec. Niedługo potem Landon dowiaduje się jaką okrutną niespodziankę sprawił mu los…

2. Miasto Aniołów (1998)

W Los Angeles życie toczy się swoim rytmem. Mieszkańcy miasta nie widzą, że obok nich, na każdym kroku towarzyszą im anioły w czarnych płaszczach, by w razie potrzeby służyć im pomocą i wsparciem. Pewnego dnia takiego wsparcia potrzebuje Maggie Rice (Meg Ryan), która traci pacjenta na stole operacyjnym. Pani chirurg jest załamana. Obwinia się o śmierć mężczyzny i nie jest w stanie normalnie pracować.
Wtedy pojawia się Seth (Nicolas Cage), który urzeczony walką Maggie o chorego pacjenta postanawia jej pomóc i zaczyna jej towarzyszyć na każdym kroku. Po pewnym czasie anioł zakochuje się w kobiecie i postanawia się pokazać. Rice traktuje nowego znajomego jak przyjaciela, jednak z biegiem czasu ich znajomość przybiera wyższy stopień wtajemniczenia a Seth zaczyna rozważać zrzeczenie się nieśmiertelności by żyć jak śmiertelnik u boku ukochanej.

1. Pamiętnik (2004)

Historia pewnej miłości, która rozkwitła na początku lat 40. gdzieś w Karolinie Północnej. Starszy mężczyzna odczytuje ją starszej kobiecie cierpiącej na chorobę Alzheimera (w tej roli Gena Rowlands). Dzięki sile uczucia przeżywa na nowo cudowne chwile swojej wielkiej miłości. Przypomina sobie, kiedy po raz pierwszy zobaczył Allie Nelson (Rachel McAdams) – ich spotkania, wspólne wakacje i trudny okres rozstania, gdy zniknęła z jego życia na siedem lat… „Pamiętnik” jest ekranizacją bestsellerowej powieści Nicholasa Sparksa. Prawa do realizacji filmu na jej podstawie studio New Line Cinema zakupiło już w roku 1995.

Artykuł został stworzony przez autora bloga: To jest to co lubisz. 

 

Reklama
Skomentuj
PRZEWIŃ W DÓŁ, ABY PRZECZYTAĆ NASTĘPNY ARTYKUŁ
Wyślij znajomemu