30 przerażających obrazów, na które niełatwo patrzeć!

Mówiąc o horrorze, często mamy na myśli gatunek literacki lub filmowy, ale rzadziej – malarstwo. Jednak duża część historii sztuki w rzeczywistości opiera się na chorobliwej sztuce oraz raczej niepokojących i przerażających obrazach, z których wiele należy do okresu „odrodzenia”. W okresie renesansu powstały nie tylko jedne z najsłynniejszych obrazów w historii sztuki, ale także liczne przerażające obrazy przedstawiające wrodzoną ciemność ludzkiej kondycji.

Choć wiele rysunków i obrazów z czasów średniowiecza można uznać za przerażające lub niepokojące, najbardziej znane przykłady przerażających dzieł sztuki przedstawiających złowieszcze, makabryczne motywy powstały w okresie renesansu. Malarze renesansu zostali wreszcie wyzwoleni od ścisłej doktryny chrześcijańskiej, która zdominowała życie ludzi i tematykę przedstawianą w sztuce. Chociaż sceny biblijne były w tamtym okresie nadal powszechnym tematem malarstwa, artyści mogli zgłębiać inne tematy, takie jak mitologia, historia, portret i praktykować realizm.

Po „odrodzeniu” sztuki pogląd, że dzieła sztuki przekazują uczucia artysty, pojawił się najpierw w romantyzmie, a następnie w ekspresjonizmie, oba powiązane poprzez zainteresowanie tematami ciemności, strachu i melancholii. Prawdopodobnie pierwszym obrazem, który pojawia się w twoim umyśle, myśląc o strasznym obrazie, jest „Krzyk” (1893) Edvarda Muncha, jeden z najbardziej znanych przykładów sztuki ekspresjonistycznej. I rzeczywiście, ta dość przerażająca grafika przedstawiająca ogarnięte paniką stworzenie powstała w wyniku emocjonalnego zamętu Muncha, gdy zmagał się z traumą i chorobami psychicznymi w ciągu swojego życia.

Poniżej przygotowaliśmy listę mrocznych obrazów i przerażających dzieł sztuki, które oświetlają ciemność społeczeństwa i ludzkiej natury. Chociaż przerażająca sztuka tamtych czasów może nie sprawi, że wyskoczysz ze skóry, ta kolekcja przerażających obrazów z pewnością zachwyci zarówno entuzjastów sztuki, jak i fanów gatunku horroru.

1.

2.

3.

4.

5.

6.

Reklama

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

19.

20.

21.

22.

23.

24.

25.

26.

27.

28.

29.

30.

Reklama
Skomentuj
PRZEWIŃ W DÓŁ, ABY PRZECZYTAĆ NASTĘPNY ARTYKUŁ
Wyślij znajomemu