10 pozornie niewinnych sytuacji, które mogą przysporzyć Ci kłopotów za granicą.

Nie tylko niedoświadczeni, ale także najbardziej obeznani ze światem podróżnicy powinni dokładnie zapoznać się z obyczajami panującymi w odwiedzanych krajach, by nie narazić się na niepotrzebne kłopoty. Czasami nawet najzwyklejsze zachowania tolerowane w naszym otoczeniu mogą okazać się niestosowne za granicą, a nawet wiązać się z poniesieniem surowej kary. Prawdopodobnie wcale nie spodziewasz się, ile pozornie niewinnych sytuacji grozi wysokim mandatem lub więzieniem! Przekonaj się, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę podczas swojej kolejnej podróży.

1. Żucie gumy

Ulice Singapuru zachwycają przyjezdnych swoją czystością, a w utrzymaniu porządku bez wątpienia pomaga wiele lokalnych praw. Nierozsądnym bałaganiarzom grożą wysokie kary za naruszenie tego stanu rzeczy, podobnie jak za palenie w miejscach publicznych. Sprzedaż gumy do żucia jest w tym kraju absolutnie zakazana – nie próbuj jej nawet ze sobą przywozić!

2. Nieodpowiedni ubiór

Państwa islamskie szczególnie dbają o to, by ubierać się skromnie – dotyczy to zwłaszcza kobiet. Ubrania powinny zakrywać ramiona i nogi, nie przylegać do ciała i nie ukazywać fragmentów bielizny. W Iranie i Arabii Saudyjskiej wymaga się ponadto od kobiet całkowitego zakrycia rąk i nóg oraz noszenia chusty na głowie. Niestosowanie się do tych zasad może grozić nie tylko mandatem, ale nawet karą pozbawienia wolności.

3. Wycięcie kaktusa

Gdyby przyszedł Ci kiedyś do głowy równie oryginalny pomysł, nie próbuj tego w Arizonie. Wycinka chronionego gatunku równoznaczna jest tam z kradzieżą i grozi karą do kilku lat pozbawienia wolności. To dość skuteczny sposób na ochronę tych wiekowych roślin.

4. Jogging

Uprawianie grupowego joggingu zostało zakazane w Burundi z powodu zbyt wysokiego potencjału „wywrotowego” i możliwości organizowania grupowych powstań. Możesz biegać sam, ale kiedy zażywasz ruchu w towarzystwie przyjaciela, grozi Ci nawet kara pozbawienia wolności!

5. Wspólne mieszkanie przed ślubem

Zjednoczone Emiraty Arabskie absolutnie zabraniają mieszkać razem parom, które nie zawarły jeszcze związku małżeńskiego. Bez aktu małżeństwa nie istnieje nawet możliwość wynajęcia wspólnego pokoju w hotelu.

6. Świętowanie walentynek

Arabia Saudyjska, Pakistan i 4 miasta Indonezji zabroniły obchodzenia dnia św. Walentego, ponieważ jego korzenie nie leżą w tradycji islamu. Walentynkowe kartki, reklamy, a nawet tematyczne memy są absolutnie zabronione!

Reklama

7. Publiczne okazywanie uczuć

Odwiedzając ze swoim partnerem kraje arabskie, musicie stale mieć się na baczności. W Iranie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Katarze, Pakistanie i Omanie absolutne zakazane jest publiczne okazywanie uczuć. Odwiedzając Indie, Indonezję i Tajlandię także należy zachować pewną ostrożność.

8. Jedzenie w miejscu publicznym

W trakcie świętego miesiąca postu, ramadanu, muzułmanie muszą za dnia powstrzymać się przed jedzeniem i piciem. Odwiedzając w tym czasie Zjednoczone Emiraty Arabskie, musisz stosować się do tego zakazu w miejscach publicznych, nawet jeżeli nie jesteś muzułmaninem.

9. Obrażanie króla

Unikaj swobodnego wyrażania opinii na temat rodziny królewskiej podczas podróży po Tajlandii. Król wielbiony jest przez swój lud w sposób niezrozumiały dla zachodnich cywilizacji. Nawet upuszczenie monety z jego wizerunkiem lub nadepnięcie na nią grozi karą więzienia.

10. Spożywanie alkoholu

Alkohol to dość kontrowersyjny temat w świecie islamu. W Arabii Saudyjskiej jest absolutnie zakazany, więc upewnij się, że przypadkiem nie znajdzie się w Twojej walizce. Osoba przyłapana na spożywaniu wysokoprocentowych trunków karana jest pozbawieniem wolności. Wysokie ograniczenia odnośnie alkoholu występują także w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Kuwejcie, Libii, Bangladeszu, Sudanie, Jemenie, na Malediwach i w niektórych rejonach Indii.

Reklama
Skomentuj
PRZEWIŃ W DÓŁ, ABY PRZECZYTAĆ NASTĘPNY ARTYKUŁ
Wyślij znajomemu