Według Harvardu każdego roku 40% amerykańskiej żywności pozostaje niezjedzone, a jednym z powodów może być system etykietowania. Dezorientuje to konsumentów, dlatego decydują się zachować ostrożność i kupować świeższą żywność. 23-letni rolnik Hayden Fox nakręcił film, w którym wyjaśnia, dlaczego daty ważności nie należy rozumieć dosłownie – i zyskał kilka milionów wyświetleń.
Daty ważności wskazują najwyższą świeżość.
W USA każda osoba marnuje około 100 kg żywności rocznie, a ogromna część tego zjawiska dzieje się dlatego, że konsumenci uważają, że produkty w ich lodówce są złe po prostu dlatego, że są przeterminowane. Młody rolnik z Kanady wyjaśnia na swoim TikToku – który ma już ponad 1,6 miliona wyświetleń – że dzisiaj niestety rolnicy uprawiają żywność tylko po to, by zobaczyć, jak ogromne jej ilości trafiają do śmieci.
W swoim filmie Hayden odpowiada młodemu mężczyźnie, który deklaruje, że wyrzuca jedzenie w dniu jego przydatności do spożycia. Rolnik twierdzi, że daty ważności na opakowaniach wskazują jedynie datę, w której żywność jest najlepsza – co oznacza, że jeśli zjesz ją przed tą datą, na pewno otrzymasz produkt najwyższej jakości.
Daty ważności tak naprawdę nie wskazują na ryzyko zatrucia pokarmowego.
Młody człowiek poruszył słuszną kwestię, mówiąc, że daty ważności mają większe znaczenie dla sklepów spożywczych niż dla konsumentów. Zwykle pakowane produkty z naniesionymi datami pomagają sklepom spożywczym śledzić towary.
Według doktora Teda Labuzy, profesora nauk o żywności i żywienia na Uniwersytecie w Minnesocie, 70% dat na artykułach spożywczych to domysły, a mimo to większość ludzi woli stracić pieniądze, wyrzucając „przeterminowane” jedzenie, niż je zjeść.
Tak naprawdę starszy produkt w sklepie może być świeższy od nowszego, w zależności od warunków transportu.
Czasami żywność, na przykład produkty pochodzenia zwierzęcego, może się zepsuć, zanim etykieta wskazuje, że powinna, a czasami krakersy są nadal dobre nawet po 6 miesiącach od daty ważności. Daty mówią bardziej o jakości żywności niż o jej bezpieczeństwie. Na przykład chipsy mogą nie być tak chrupiące jak przed chwilą, ale nadal mogą być bezpieczne do spożycia.
Choć nie ma tu co szaleć – nadal trzeba uważać na łatwo psującą się żywność, taką jak mięso, ryby i nabiał, i spożyć ją w ciągu kilku dni od zakupu lub zamrozić. Ale w przypadku żywności nieschłodzonej nie jest tak samo. Może nie być żadnej różnicy w smaku ani jakości, gdy produkt jest trochę przeterminowany – i niekoniecznie będzie to powodować choroby.
Na przykład jajka można spożywać od 3 do 5 tygodni po zakupie, nawet jeśli data na pudełku o tym nie informuje. Opakowanie makaronu z serem, którego data ważności upłynęła w marcu, nadal może być w porządku, jeśli było prawidłowo przechowywane i nie było narażone na działanie wilgoci.
Zwróć uwagę na zapach i wygląd produktu.
Użyj nosa, aby ocenić, czy jedzenie jest w porządku — na przykład powąchaj łososia przed jego ugotowaniem. Będziesz wiedzieć, czy coś się zepsuło – będzie miało silny rybi zapach i zmieni kolor na brązowy lub szary na krawędziach. Ponadto świeża ryba odskoczy po naciśnięciu, stara ryba będzie papkowata. To samo tyczy się innych produktów.