Uğur Gallenkuş to artysta cyfrowy ze Stambułu. Tworzy kolaże, zestawiając ze sobą dwa obrazy, w tym prace niektórych z najbardziej nieustraszonych współczesnych fotoreporterów.
„Poprzez kontrastowanie obrazów różnych rzeczywistości, staram się pokazać szereg niezwykle istotnych kwestii, które mają wpływ na dzisiejsze dzieci: od wojny po ubóstwo, głód, handel dziećmi, pracę dzieci, dzieci-żołnierzy, imigrację, opiekę zdrowotną i edukację.” – powiedział Uğur. „Naruszenie podstawowych praw dziecka zmusiło mnie do opublikowania tej książki, która pokazuje dwie strony ludzkości, które wspólnie stworzyliśmy.”
„Jedno pytanie, które wszyscy w pewnym momencie zadajemy, zwłaszcza gdy rozumiemy, co to znaczy być rodzicem, brzmi: Jakie dziedzictwo zostawiamy dzieciom świata? Książka opiera się na Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawach dzieci, obowiązującej od 1990 r., której celem jest przekazanie podstawowych praw, jakie każde dziecko powinno mieć, niezależnie od okoliczności i położenia geograficznego, poprzez te 50 kolaży. Każdy kolaż reprezentuje jedno z praw dzieci określonych przez ONZ i towarzyszą mu statystyki wskazujące na naglące realia, które zagrażają dzieciom na całym świecie.” – kontynuuje artysta.
„Mam nadzieję, że dzięki tej książce zainspiruję do zmiany świadomości dorosłych, zachęcając nas wszystkich do porzucenia naszej chciwości i ego i uczynienia świata lepszym miejscem dla dzisiejszych dzieci. Ta książka jest dedykowana wszystkim dzieciom na świecie: biednym lub bogatym, w krajach rozwiniętych lub nierozwiniętych, wykształconym lub niewykształconym, głodnym lub otyłym, martwym lub żyjącym.”
Instagram: @ugurgallen