Artysta pokolorował 10 zdjęć sprzed ponad 160 lat, aby pokazać okropności życia tych, którzy żyją w niewoli!

„Mojego cierpienia nie mogę porównać do niczego innego, jak tylko do piekielnej męki!” – Solomon Northup, „Zniewolony”.

Miesiąc Czarnej Historii obchodzony jest w październiku w Wielkiej Brytanii i przez cały luty w Stanach Zjednoczonych. Walka o prawa obywatelskie toczy się na całym świecie, a ostatnie wydarzenia podsyciły rozmowę o naszej wspólnej historii i niewygodnej prawdzie, że przez wieki nasze narody prosperowały poprzez cierpienie innych.

„Dorastając w Wielkiej Brytanii, nigdy nie uczono mnie o wojnie secesyjnej w Ameryce, ani o historii XIX wieku poza rewolucją przemysłową.” – powiedział Tom Marshall. autor pokolorowanych fotografii. „Tak więc, badając tło tych zdjęć, dowiedziałem się sporo o tym, jak bardzo handel ludźmi zbudował współczesny świat.”

Handel niewolnikami w całym Imperium Brytyjskim został zniesiony w 1807 roku, jednak Wielka Brytania nadal była zależna od niewolniczej pracy na plantacjach USA w zakresie głównych towarów konsumpcyjnych, takich jak kawa, bawełna, rum, cukier i tytoń. Nie istniała technologia pozwalająca na uchwycenie brytyjskiego handlu niewolnikami na filmie, ale ostatnie lata niewoli w USA zostały zarejestrowane. Dlatego wszystkie zdjęcia w tym artykule zostały zrobione w Ameryce od lat 50. XIX wieku do lat 30. XX wieku i pokazują okropieństwa życia osób żyjących w niewoli.

„Pokolorowałem te fotografie, aby podzielić się niektórymi historiami przedstawionych na zdjęciach.” – kontynuuje Marshall. „Z doświadczenia wiem, jak często czarno-białe zdjęcie jest ignorowane w aktualnościach i o ile bardziej wciągająca może być wersja kolorowa dla wielu czytelników. Uważam, że kolorowanie zdjęcia otwiera okno na inny czas, a gdy świat jest taki, jaki jest, ważne jest, aby powrócić do historii tych ludzi, aby lepiej zrozumieć dzisiejszy świat.”

Wojna secesyjna była również pierwszym konfliktem, w którym fotografia odegrała ważną rolę, a nowa technologia jest w stanie dostarczyć nam niesamowitych zapisów nie tylko operacji wojskowych, ale także zdjęcia zbiegłych niewolników uciekających z południa do schronienia w północnych stanach. Zdjęcia te posłużyły jako pierwsza wojenna propaganda fotograficzna, ostatecznie torując drogę do zniesienia niewolnictwa.

Instagram: @tom_photografix

Plecy po biczowaniu

Niewolnicy, którzy uciekli

Willis Winn, wiek 116 lat

Omar ibn Said „Wujek Marian”

Zbieranie ziemniaków na plantacji Hopkinsona

Sklep Auction & Negro, Whitehall Street, Atlanta, Georgia, 1864 rok

Reklama

Bezimienny niewolnik Richarda Townsenda

Była niewolniczka Georgia Flournoy

Demonstracja dzwonka „Bell Rack”

„Stara ciotka” Julia Ann Jackson

Reklama
Skomentuj
PRZEWIŃ W DÓŁ, ABY PRZECZYTAĆ NASTĘPNY ARTYKUŁ
Wyślij znajomemu