Fotograf poprosił nastolatków, aby edytowali swoje zdjęcia, a wyniki są niepokojące!

Nastolatkowie czują dużą presję, aby być i wyglądać w określony sposób. Ale do jakiego stopnia? Aby się tego dowiedzieć, agencja kreatywna M&C Saatchi nawiązała współpracę z renomowanym brytyjskim fotografem Rankinem i agencją MTArt. W ramach VISUAL DIET, kampanii badającej wpływ zdjęć na zdrowie psychiczne, poprosili grupę nastolatków o poprawienie swoich selfie do mediów społecznościowych.

„W serii ‚Selfie Harm’ szukałem i eksperymentowałem z aplikacjami, które są skierowane do nastolatków.” – powiedział Rankin. „Są jak gry komputerowe i dlatego są naprawdę dobrą zabawą. Osobiście bardzo lubiłem się z nimi bawić, ale są bardzo uzależniające.”

W ramach projektu słynny brytyjski fotograf zrobił zdjęcia grupie nastolatków w wieku 13-19 lat. Następnie poproszono ich o poświęcenie kilku minut na edytowanie zdjęcia, dopóki nie pomyśleli, że jest wystarczająco dobre, aby przesłać je do mediów społecznościowych. „Początkowo używaliśmy modeli, a następnie chciałem rozszerzyć grono dla innych nastolatków, więc poprosiliśmy o szukanie więcej tematów.”

„Program, którego używaliśmy, był jednym z wielu takich jak Facetune, ale są setki takich aplikacji.” – dodał fotograf. „Najważniejsze, że nie wybieraliśmy ludzi, którzy korzystali z tych aplikacji, tylko znaleźliśmy nastolatków i poprosiliśmy ich o wypróbowanie ich. Pokazano, jak z nich korzystać, co dosłownie zajmuje kilka sekund, ponieważ są one bardzo łatwe do opracowania, a następnie sami dokonali edycji.”

Rankin uważa również, że nie ma sensu ich sprawdzać. „To, co możesz zrobić w tych aplikacjach, wykracza poza to, co potrafi nawet wielki operator Photoshopa. Technologia rozwija się bardzo szybko, a pomysł bycia kimś w jakikolwiek inny sposób od osoby, którą jesteś, może być ekscytujący, ale jakie są pułapki wokół niego. Oto właśnie pytam. Jeśli potrafisz być nawet „bardziej dopracowaną” wersją siebie, jak trudno jest zaakceptować to, kim naprawdę jesteś? To pole minowe dla zdrowia psychicznego, a ten projekt to tylko czubek góry lodowej.”

1.

2.

3.

4.

5.

11.

Reklama

12.

13.

14.

15.

11.

12.

Reklama
Skomentuj
PRZEWIŃ W DÓŁ, ABY PRZECZYTAĆ NASTĘPNY ARTYKUŁ
Wyślij znajomemu