Godne podziwu fakty o Nowej Zelandii, które na początku sprawią, że będziesz zdezorientowany!

Szkolne lekcje geografii nie nauczyły nas wiele o Nowej Zelandii. Jest gdzieś niedaleko Australii, prawda? Cóż, jeśli spojrzysz na mapę, odpowiedź brzmi tak, ale w prawdziwym życiu odległość między Australią a Nową Zelandią wynosi 4155 km! Nowozelandczycy, którzy z dumą nazywają siebie „Kiwi”, będą obrażeni, jeśli nazwiecie ich „Australijczykami”, jak z reguły mówią Australijczycy.

Mamy nadzieję, że niektóre z tych faktów Cię zaskoczą.

Mieszkańcy uwielbiają chodzić boso nie tylko po domu, ale także po ulicach. Możesz spotkać ludzi, którzy nie noszą butów: w centrum miasta, w najbliższym supermarkecie lub w centrum handlowym.

Jednorazowe torby plastikowe są zabronione w Nowej Zelandii. Zamiast tego klienci mogą otrzymać bezpłatne kartony w supermarketach.

Paliwo z odpadów? Dlaczego nie! To bardzo popularny produkt w tym kraju.

Sieć supermarketów oferuje swoim klientom bezpłatne owoce podczas robienia zakupów.

Te wózki sklepowe można znaleźć w lokalnych supermarketach – ten po lewej jest przeznaczony dla osób niepełnosprawnych, a ten po prawej – dla klientów z dziećmi.

W każdą środę sieć supermarketów Countdown organizuje tzw. „Cichą godzinę zakupów”, aby wesprzeć osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Reklama

Mieszkańcy noszą koszulki, szorty i klapki, nawet jeśli na zewnątrz jest 0 stopni. Robią to od dzieciństwa, więc rzadziej łapią przeziębienia.

Specjaliści z różnych placówek medycznych przychodzą do przedszkoli, aby opowiadać dzieciom o chorobach i uczyć ich pierwszej pomocy.

Rodzice chodzą do przedszkoli i pokazują dzieciom coś związanego z ich pracą lub kulturą.

W Nowej Zelandii nie ma komarów ani węży, ale istnieje wiele innych niezwykłych zwierząt.

Nowa Zelandia oficjalnie potwierdziła, że wszystkie zwierzęta są świadome i mają uczucia podobne do ludzi.

Ponury żniwiarz na plaży to nie głupi żart, ale raczej projekt rządowy. Służy jako miłe przypomnienie tego, jak ludzie powinni zachowywać się w wodzie.

Na lotnisku w Auckland zainstalowano 4,5-metrową rzeźbę Gimliego.

Nowa Zelandia zajmuje drugie miejsce pod względem pokoju na świecie (pierwsze miejsce należy do Islandii).

Rdzenni mieszkańcy Nowej Zelandii, Maorysi, stanowią około 15% populacji. Wielu z nich nadal nosi tradycyjny tatuaż znany jako Tā moko.

Reklama
Skomentuj
PRZEWIŃ W DÓŁ, ABY PRZECZYTAĆ NASTĘPNY ARTYKUŁ
Wyślij znajomemu