Islandzka legenda Jólakötturinn opowiada o olbrzymim kocie, który zjada ludzi, którzy nie mają nowych ubrań w Boże Narodzenie!

Święta Bożego Narodzenia polegają na szerzeniu radości, otrzymywaniu prezentów i spędzaniu czasu z najbliższymi. Cóż, chyba że jesteś dzieckiem, które źle zachowywało się przez cały rok, wtedy święta mogą nie być tak ekscytujące, jak byś chciał. Chociaż żadne dziecko nigdy nie chciałoby otrzymać rózgi w prezencie od Świętego Mikołaja, może to nie być jedyny sposób na powstrzymanie niegrzecznych dzieci. Inne kraje mają znacznie mroczniejszy świąteczny nastrój, a legendy sprawiają, że dzieci są całkowicie przerażone. Jedną z nich jest islandzka legenda o Jólakötturinn, znanej również jako Yule Cat, który zjada dzieci (a czasem dorosłych), którzy nie otrzymają żadnych nowych ubrań przed Bożym Narodzeniem.

Chociaż w dzisiejszych czasach otrzymywanie ubrań na Boże Narodzenie może być ekwiwalentem pozyskiwania rózgi, zupełnie inaczej wyglądało to w średniowieczu na Islandii. Wcześniej wszyscy członkowie rodziny mieli za zadanie zajmować się produkcją wełny. Ponieważ jedyną rzeczą, na jaką rodzina mogła sobie pozwolić na Boże Narodzenie, były wełniane ubrania jako prezenty, było to możliwe tylko wtedy, gdy wszyscy wykonali swoje zadania na czas. Tak narodziła się legenda o Jólakötturinn, aby zastraszyć dzieci i leniwych dorosłych do ukończenia pracy.

Oczywiste jest, że Jólakötturinn nie jest przyjaznym kotkiem. Ten ogromny kot zagląda przez okna w poszukiwaniu dzieci, które nie otrzymały cennego ubrania w noc Bożego Narodzenia. Następnie kot je ściga i zjada niegrzeczne dzieci na kolację. Przerażające, prawda?

Tuż przed świętami powstał serial PBS Monstrum, którego gospodarzem jest dr Emily Zarka i przygotowała opowieść o tym makabrycznym kotu. Możesz to obejrzeć poniżej.

Instagram: @monstrumpbs

Reklama

Skomentuj
PRZEWIŃ W DÓŁ, ABY PRZECZYTAĆ NASTĘPNY ARTYKUŁ
Wyślij znajomemu