Ktoś kiedyś powiedział, że największe wynalazki to te, które mają ułatwić życie innym. I tym razem nie mówimy o niektórych konwencjonalnych rzeczach stworzonych dla wygody mas. Tym razem cała niepodzielna uwaga poświęcona jest naukowcom, którzy dokładają wszelkich starań, aby ludzkość osiągnęła wyższy poziom i pomogła sparaliżowanym ludziom znów chodzić. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że ten wynalazek pochodzi wprost z książki science-fiction, ale spójrz na genialną pracę, którą już wykonali, sprawiając, że ten całkowicie sparaliżowany mężczyzna postawił swoje pierwsze kroki po 4 latach leżenia w łóżku!
28-letni Francuz znany jako Thibault doznał poważnego urazu kręgosłupa po upadku z 15 metrów w klubie nocnym cztery lata temu. Kontuzja sprawiła, że był sparaliżowany od ramion w dół, ale później odzyskał trochę ruchu na bicepsie i lewym nadgarstku, dzięki czemu mógł obsługiwać wózek inwalidzki lewą ręką. Były optyk spędził dwa lata w szpitalu po urazie i zapisał się na próbę egzoszkieletu w firmie Clinatec i Uniwersytecie w Grenoble w 2017 roku. Najpierw zaczął używać implantów mózgowych do kontrolowania ruchów wirtualnej postaci w grze komputerowej, a dopiero potem sam przeszedł do chodzenia w urządzeniu.
W tym momencie zarówno jego ruchy, jak i kombinezon są dalekie od doskonałości, ale Thibault jest naprawdę podekscytowany postępami, które poczynił. Powiedział, że chodzenie w kombinezonie egzo wydawało się nieziemskie. „To było jak bycie pierwszym człowiekiem na Księżycu. Zapomniałem, co to znaczy stać, zapomniałem, że byłem wyższy niż wiele osób.” – powiedział Thibault.
Mówienie, że może to pomóc sparaliżowanym pacjentom w samodzielnym chodzeniu w najbliższej przyszłości, jest naprawdę optymistyczne, ale jest to jednak ogromny krok dla ludzkości. Poprzednie próby wykonania takich kombinezonów wymagały bardziej inwazyjnych czujników i wymagały podłączenia przewodów do komputerów. Ten kombinezon „robota” jest całkowicie bezprzewodowy, ale nadal nie nadaje się do użytku na zewnątrz, ponieważ musi być zawieszony na suficie, aby zapewnić stabilność.
Chociaż egzoszkielet może być używany tylko w laboratorium, na razie opracowywane są wszystkie badania w celu ułatwienia i poprawy jakości życia pacjentów z zaburzeniami ruchowymi na całym świecie. W tej chwili kombinezon jest dość uproszczony. Wymaga, by Thibault pomyślał „chodzić”, aby wywołać reakcję łańcuchową, co spowodowało, że skafander przesunął nogi do przodu. Ma nieco więcej swobody w ręce, którą może poruszać się w trójwymiarowej przestrzeni.
„Nasze odkrycia mogą zbliżyć nas o krok do pomocy pacjentom z tetraplegią w prowadzeniu komputerów za pomocą samych sygnałów mózgowych, być może zaczynając od kierowania wózkami inwalidzkimi za pomocą aktywności mózgu zamiast joysticków i przechodząc do opracowania egzoszkieletu w celu zwiększenia mobilności.” – powiedział profesor Stephan Chabardes, neurochirurg CHU Grenoble-Alpes.