Naukowcy odkrywają od dawna skrywane tajemnice, jak można było zbudować egipskie piramidy!

Zagadka budowy piramid w Gizie pozostaje nierozwiązana, co rodzi pytania o sposób ich budowy. Przez stulecia naukowcy podejmowali liczne badania, próbując rozwikłać techniki stosowane do budowy tych masywnych konstrukcji na środku pustyni.

Pod koniec 2023 roku podczas 13. Międzynarodowego Kongresu Egiptologii badania prowadzone pod kierunkiem dr Emana Ghoneima, dyrektora Laboratorium Badań Teledetekcyjnych na Uniwersytecie Północnej Karoliny w Wilmington, ujawniły odkrycie związane z trajektorią Nilu. To odkrycie może rzucić światło na zagadkę tego, w jaki sposób egipscy robotnicy transportowali gigantyczne kamienie wapienne na budowę trzech najważniejszych piramid w Gizie: Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa.

Ghoneim i jej zespół ekspertów przeprowadzili śledzenie satelitarne trasy Nilu, która nie znajdowała się w pobliżu Kairu. Przeprowadzili także badania geofizyczne tego obszaru, aby prześledzić starożytną trasę tej ważnej drogi wodnej.

W ten sposób odkryli starożytną odnogę Nilu, którą według Uniwersytetu Macquarie w Australii nazwali „odnogą Ahramat” – co w języku arabskim oznacza „drogę piramid”. Badanie wykazało, że kanał ten rozciągał się około 100 km równolegle z południa, w oazie Fajum, na północ, gdzie znajduje się Giza, i miał możliwą szerokość około 0,5 mili.

Naukowcy sugerują, że piramidy w Gizie znajdowały się u ujścia tego starożytnego koryta rzecznego, co zmniejsza niepewność co do sposobu budowy tych konstrukcji. „Jeśli na tym konkretnym obszarze wszędzie znajdują się piramidy, w przeszłości musiały istnieć zbiorniki wodne, które ułatwiały transport skał i przybycie dużej liczby pracowników w te miejsca.” – wyjaśnił Eman Ghoneim w wywiadzie dla IFLscience.

Wielka Piramida w Egipcie, znana jako Cheops, została zbudowana na zlecenie egipskiego faraona o tym samym imieniu około 2500 roku p.n.e. Według National Geographic składa się z około 2,3 miliona bloków wapiennych, każdy o wadze około 2,5 do 15 ton i pierwotnie osiągał wysokość 482 stóp.

Do dziś pozostaje zagadką, w jaki sposób budowniczym udało się ułożyć te bloki w stosy, aby osiągnąć tak wspaniałą długość.

Reklama

Skomentuj
PRZEWIŃ W DÓŁ, ABY PRZECZYTAĆ NASTĘPNY ARTYKUŁ
Wyślij znajomemu