Podczas wojny z plastikiem zaszły pierwsze zmiany, jakimi jest spadek stosowania pojedynczych przedmiotów, takich jak słomki, sztućce i plastikowe butelki.
Podczas gdy redukcja jednorazowych tworzyw sztucznych jest niezbędna i musi być kontynuowana, nowe badanie ujawniło większy problem pod względem zanieczyszczenia i zagrożenia dla środowiska – niedopałki papierosów.
Wiedzieliśmy już, że niedopałki papierosów są największym źródłem zanieczyszczeń w naszych oceanach. Teraz jednak nowe badania ujawniły niszczący wpływ, jaki wywierają na ziemię, ponieważ wyrzucone niedopałki trafiają do gleby i roślinności.
Jak donosi BBC News, badanie przeprowadzone przez Anglia Ruskin University ujawniło, że obecność wyrzuconych papierosów w glebie zmniejsza sukces kiełkowania o 27 procent i długość pędu koniczyny o 28 procent.
W przypadkach gdy sukces kiełkowania trawy zmniejszył się o 10 procent, a długość pędów o 13 procent, zauważono, że niedopałki papierosów były obecne w glebie.
W badaniu stwierdzono, że każdego roku wyrzucanych jest 4,5 biliona niedopałków papierosów, co czyni je główną przyczyną zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi na świecie.
Większość niedopałków papierosów zawiera filtr, który składa się z włókna octanu celulozy – rodzaju bioplastiku. I choć używane końcówki są częściej odrzucane, niepalone papierosy miały prawie taki sam wpływ na życie roślin, jak testowane filtry używane. Sugeruje to, że uszkodzenia są powodowane przez materiały znalezione w samym filtrze, podczas gdy dodane toksyny ze spalonego tytoniu tylko zwiększyły efekt.
Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Ecotoxicology and Environmental Safety i ujawniło, że średnio około 128 odrzuconych niedopałek zostało znalezionych na metr kwadratowy w samym mieście Cambridge, gdzie przeprowadzono badanie.
Według głównej autorki badania, dr Dannielle Green, powszechne wyrzucanie niedopałków wydaje się być akceptowalne społecznie, nawet jeśli powoduje poważne szkody dla środowiska.
Dr Green dodała: „Pomimo powszechnego widoku zaśmieconych ulic i parków na całym świecie, nasze badanie jako pierwsze pokazuje wpływ niedopałków papierosów na rośliny. Odkryliśmy, że mają one szkodliwy wpływ na sukces kiełkowania i długość pędu zarówno trawy, jak i koniczyny i zmniejszają wagę korzenia koniczyny o ponad połowę.”
Współautor, dr Bas Boots, powiedział, że wierzą, że to właśnie skład chemiczny filtrów powoduje największe szkody dla roślin. Naturalny rozkład filtrów papierosowych zajmuje lata, jeśli nie dekady.