Królestwo zwierząt jest pełne osobliwych istot, o których nie każdy wie. Jeśli nigdy nie słyszałeś o uroczym, a czasem przerażającym ptaku o nazwie długoszpon afrykański, zaraz dowiesz się czegoś nowego! Rodzina długoszponów ma 8 znanych gatunków, a jednym z nich jest afrykański długoszpon. Jest to tropikalny ptak, który głównie zamieszkuje mokradła i zwykle występuje w Afryce subsaharyjskiej.
Kręgowce te, powszechnie nazywane „ptakami Jezusa”, mają zdolność chodzenia po wodzie lub przynajmniej dają dobre wrażenie tej zdolności. Ich smukłe, długie nogi w połączeniu z dużymi stopami i palcami do 7 cm pozwalają im z łatwością chodzić po pływającej roślinności. Afrykańskie długoszpony rzadko latają i spędzają większość życia na wodzie, co dało im odpowiedni przydomek – kłusaki lilii.
Te kręgowce dobrze sobie radzą nie tylko nad wodą, ale także pod nią. Są bardzo dobrymi nurkami i używają tej umiejętności jako doskonałej ochrony przed drapieżnikami. Długoszpony angażują się w dość nietypowy system kojarzenia zwany poliandrią. Oznacza to, że samice łączą się w pary z wieloma samcami, pozostawiając im obowiązek opieki nad pisklętami.
Podczas gdy samce są obrońcami piskląt, samice chronią terytorium ze względu na fakt, że są znacznie większe. Będąc samotnymi ojcami, męskie długoszpony są ekspertami w wychowywaniu piskląt. Ich charakterystycznym posunięciem w ochronie najmłodszych jest schowanie ich pod skrzydła, z wystającymi stopami. Chociaż jest to uroczy sposób na ochronę wrażliwych piskląt, sprawia, że ich ojcowie wyglądają, jakby mieli niezwykłą liczbę nóg.
Trochę przerażające, prawda? Kilku szczęśliwym fotografom udało się uchwycić ten wyjątkowy moment w aparacie.