Pokazy sztuczek to niezawodny sposób na przyciągnięcie uwagi oczarowanych dzieci. Zręczny iluzjonista potrafi sprawić, że nawet dorośli ludzie zaczną zastanawiać się, czy nie mają do czynienia z prawdziwą magią. Przedstawiamy wyjaśnienie najsłynniejszych i budzących największe zaciekawienie trików wszechczasów.
1. Wyciąganie królika z kapelusza.
Do wykonania tej sztuczki potrzebujesz królika, przykrytego obrusem stołu, kawałka materiału i oczywiście kapelusza. Weź kwadratowy kawałek niezbyt grubego, czarnego materiału i luźno zwiąż ze sobą jego cztery rogi. Umieść królika w utworzonej w ten sposób sakwie, a następnie powieś ją na haku w pobliżu krawędzi stołu. Zadbaj o to, by zwisający obrus uniemożliwił ujrzenie jej z perspektywy widowni. Występ powinien rozpocząć się zaprezentowaniem pustego wnętrza kapelusza. Następnie połóż go na stole, koniecznie otworem do dołu. W tym momencie następuje najważniejsza część triku – przy użyciu jak najprostszego i najmniej podejrzanego ruchu, szybko podnieś kapelusz za rondo, chwytając jednocześnie sakwę w niewidoczny dla obserwatorów sposób. W tym momencie konieczne wykonaj gest imitujący odprawianie czarów i wyciągnij królika z kapelusza.
2. Dymiące palce.
Potrzebujesz jedynie pudełka zapałek. Oddziel draskę od tektury, zegnij na pół i podpal. Pozwól paskowi spłonąć, a następnie zbierz pozostały proszek – biały osad to esencja tego triku. Rozcieraj go między kciukiem a palcem wskazującym, aż zacznie wydobywać się spomiędzy nich dym. Po wykonaniu sztuczki koniecznie umyj ręce!
3. Zaginanie łyżeczki.
By wykonać ten trik z powodzeniem, musisz ukryć w swojej dłoni niewielką, srebrną monetę. Kiedy jesteś gotowy do zagięcia łyżeczki, trzymaj monetę tak, aby widoczna była jedynie jej krawędź. Umieść ją na końcu rączki – ma to wyglądać tak, jakbyś najzwyczajniej trzymał łyżeczkę. Przyciśnij owalną część sztućca do stołu, sprawiając wrażenie użycia siły w celu jego wygięcia. Kiedy to robisz, pozwól łyżeczce opaść z tyłu twojej dłoni, pozostawiając widoczny fragment monety. Sprawi to wrażenie faktycznego zagięcia rączki.
4. Lewitacja.
Na początku sztuczki asystentka magika, występująca zazwyczaj w postaci kobiety w długiej sukience, leży nieruchoma na stole. Pozostając w tej pozycji, upewnia się, czy materiał opada wystarczająco nisko, ukrywając przestrzeń pod stołem. Tymczasem iluzjonista kontynuuje pozorne działania, mające sprawić, że kobieta zacznie lewitować. By dodać sztuczce autentyczności, magik może posłużyć się obręczą, wewnątrz której znajdzie się jego asystentka, by udowodnić jej faktyczny brak kontaktu z podłożem. Cała tajemnica polega na zastosowaniu sprytnego mechanizmu podtrzymującego. Iluzjonista musi jedynie uważać, by nie dotknąć go, przesuwając obręcz, a także obserwować swoją postawę, od której zależy sukces ukrycia elementów mechanizmu.
5. Zig Zag.
Ten efektowny trik wymaga użycia pudełek o wysokości 35 cm i 20-centymetrowej mobilnej platformy. Kiedy asystentka magika zajmuje miejsce w dolnym pudełku, staje na klapie, która następnie otwiera się do pustej komory, znajdującej się wewnątrz platformy. Kiedy iluzjonista zamyka wszystkie pudełka, kobieta przemieszcza się do dolnej części i siada ze skrzyżowanymi nogami na jej dnie. Każde z trzech górnych pudełek posiada dwa otwory – jeden prawdziwy, drugi fałszywy. Wnętrza fałszywych posiadają jedynie 5 cm głębokości. W ich wnętrzach umieszczone są fragmenty manekina, odpowiadające częściom ciała asystentki i ubrane na jej wzór. Rozpoczynając sztuczkę, iluzjonista zdejmuje każde z górnych pudełek i zmienia ich kolejność, by zmylić publiczność. Gdy dochodzi do otwarcia pudełka, widowni ukazuje się wymieszana wersja tułowia kobiety – w tej roli występują oczywiście części ciała manekina.