Sposób, w jaki ten inżynier zamienia proste arkusze papieru w geometryczne arcydzieła jest niesamowicie satysfakcjonujący!

Wierzcie lub nie, ale te wspaniałe geometryczne rzeźby zostały stworzone ze zwykłych arkuszy papieru przez artystę Matta Shliana. Bazując na zasadach origami, „papierowy inżynier” używa złożonych technik składania, aby tworzyć fale o skomplikowanych proporcjach wypukłości, które powstają z płaskiej, zamontowanej na ścianie powierzchni w wizualnie zapierającym dech w piersiach układzie wzorów i kolorów.

Rozpoczynając swoją podróż w ceramice, Shlian szybko zorientował się, że w menu artystycznym jest znacznie więcej. „Studiowałem, szkło, malarstwo, performance, dźwięk i na koniec miałem podwójną specjalizację w ceramice i mediach drukowanych.” – pisze artysta. „Uwielbiałem bezpośredniość papieru jako medium. Uwielbiałem także geometrię. Wyobrażanie kawałków było jak rozwiązywanie łamigłówki. Rozumiem rzeczy przestrzennie – muszę zobaczyć coś, co ma sens. Jeden z moich doradców wydziałowych zaczął kupować mi podręczniki i zacząłem je analizować i zastanawiać się, jak one działają. Zaczęło się tam.”

Puzzle najlepiej rozwiązywać metodą prób i błędów, ucząc się na błędach. Shlian przypisuje swoją ciekawość jako punkt wyjścia do swojej pracy, a nie wizualizację ukończonego dzieła, więc oryginalny pomysł może szybko przekształcić się w coś zupełnie innego i nieoczekiwanego. „Mój proces jest bardzo zróżnicowany, od jednego do drugiego.” – mówi. „Często rozpoczynam bez jasnego celu, pracując w szeregu ograniczeń. Na przykład, na jednym kawałku użyję tylko zakrzywionych fałd lub ustawię te linie na tej długości lub pod takim kątem itd. Innym razem zaczynam od pomysłu na ruch i staram się jakoś osiągnąć ten kształt lub formę. Po drodze coś zwykle idzie nie tak i błąd staje się bardziej interesujący niż oryginalny pomysł i pracuję z tym. Muszę wykonać pracę, aby to zrozumieć. Jeśli mogę całkowicie wizualizować mój wynik końcowy, nie mam powodu, aby to zrobić – muszę się zdziwić.”

Reklama

Skomentuj
PRZEWIŃ W DÓŁ, ABY PRZECZYTAĆ NASTĘPNY ARTYKUŁ
Wyślij znajomemu