Te 10 kolorowych zdjęć pokazuje prawdziwy horror holokaustu!

„Nigdy nie zapomnę małych twarzy dzieci, których ciała zamieniły się w dym pod cichym niebieskim niebem.” – powiedziała Elie Wiesel, ocalała z Holokaustu. Niedawno na świecie odbył się Dzień Pamięci o Holokauście, oznaczający 75 lat od wyzwolenia Auschwitz przez Sowietów. Aby uczcić tę rocznicę, pewien brytyjski artysta pokolorował wybrane zdjęcia, aby reszta świata w pełni zdała sobie sprawę z horroru nazistowskiego holokaustu.

„To był najbardziej wstrząsający projekt, nad jakim kiedykolwiek pracowałem.” – opowiada Tom Marshall, autor koloryzacji fotografii. „Zazwyczaj lubię kolorować zdjęcia, ponieważ proces ten stopniowo ożywia fotografowane osoby, co jest satysfakcjonującym doświadczeniem. Mimo to, ten projekt był niepokojący, ponieważ obrazy są tak szokujące. Służą jako surowe przypomnienie brak człowieczeństwa człowieka wobec człowieka. Musiałem poświęcić czas na zrobienie czegoś innego i spróbować się wyłączyć, pracując nad tymi zdjęciami, ponieważ za mocno na mnie wpływały. Kiedy zdjęcia ożyły, czułem się bardziej chory, ale uważam, że to była ważna rzecz, aby przypomnieć ludziom – zwłaszcza młodszym pokoleniom, że tak się stało i że nie było to tak daleko w historii.”

Jest to bardzo ważne, zwłaszcza z biegiem lat, że robimy więcej, aby ożywić przeszłość i zachować takie obrazy, które są istotne i szokujące, aby to się nigdy więcej nie powtórzyło. „Proces koloryzacji był również inny, ponieważ ci ludzie byli bliscy śmierci do czasu wyzwolenia, więc malowanie odcieni skóry było zupełnie inne.” – kontynuuje Marshall. „W kolorze widać kości i bladą, bezkrwistą skórę, a nawet młodzi mężczyźni wyglądają na starszych z siwiejącymi włosami i ciemnymi plamami wokół oczu.”

Instagram: @tom_photografix

Reklama

Skomentuj
PRZEWIŃ W DÓŁ, ABY PRZECZYTAĆ NASTĘPNY ARTYKUŁ
Wyślij znajomemu