Zespół naukowców odkrył 140 ogromnych i tajemniczych rysunków w Peru!

Ludzkość przeszła długą drogę dzięki licznym odkryciom w całej historii. Od nowych lokalizacji, nowych gatunków po nowe technologie – historia pełna jest znaczących odkryć i przełomów. Jednak wszechświat jest nieskończenie ogromny, więc podróż nigdy się nie kończy i zawsze jest coś nowego do odkrycia. W rzeczywistości byłbyś zaskoczony, jak niewiele wiemy o naszej własnej planecie. Fakt, że zbadaliśmy tylko około 5% naszych oceanów, jest dowodem na to, ile jeszcze pozostało do odkrycia.

Zespół japońskich naukowców odkrył 143 nowe geoglify w regionie Nazca Pampa w Peru. Zespołem kierował antropolog kultury i ekspert archeologii andyjskiej, profesor Masato Sakai z Uniwersytetu Yamagata. Geoglify Nazca (znane również jako Linie Nazca) to grupa bardzo dużych glifów wyciskanych w glebie pustyni Nazca w południowym Peru. Przedstawiają one różne zwierzęta, ludzi, rośliny i inne. Glify pochodzą z okresu między 500 p.n.e. a 500 n.e. i są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jednym z bardziej interesujących faktów na temat linii Nazca jest to, że są niezwykle ogromne. Poszczególne rysunki mogą mieć zasięg od 0,4 do 1,1 kilometra i pokrywają obszar o powierzchni 50 kilometrów kwadratowych.

Profesor Sakai i jego zespół na Uniwersytecie Yamagata rozpoczęli studia w 2004 roku. W ciągu ostatnich 15 lat zespół zidentyfikował wiele geoglifów i podjął kroki w celu zachowania dziedzictwa. Czynniki takie jak ekspansja obszarów miejskich doprowadziły do ​​uszkodzenia tych linii, co stopniowo zwróciło uwagę na tę kwestię. Oprócz prowadzenia rozległych prac terenowych i innych działań, zespół Sakai przeanalizował szereg danych 3D w wysokiej rozdzielczości. Udało im się także odkryć jeszcze jeden glif, opracowując model AI oparty na serwerze AI IBM Power System AC922 skonfigurowanym z platformą IBM Watson Machine Learning Community Edition. Doprowadziło to do pierwszego odkrycia geoglifów przez sztuczną inteligencję w historii.

Współpraca z IBM Japan pozwoli zespołowi naukowemu analizować i zarządzać dużymi złożonymi zestawami danych przy użyciu sztucznej inteligencji. Nowa technologia i wysiłki zainwestowane w badania nieuchronnie przyczynią się do lepszego zrozumienia linii Nazca w całości i zwiększą szybkość, z jaką prowadzone są badania tego zabytkowego miejsca.

1.

2.

3.

4.

5.

6.

Reklama

7.

8.

9.

10.

11.

Reklama
Skomentuj
PRZEWIŃ W DÓŁ, ABY PRZECZYTAĆ NASTĘPNY ARTYKUŁ
Wyślij znajomemu