Kanał Elbląski. Pochylnia w Buczyńcu.
Kanał Elbląski to żeglowna droga wodna na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, z systemem pięciu pochylni, które pozwalają szybko pokonać odcinki między jeziorami i różnicę poziomu wody. Kanał, w którym statki miejscami, zamiast płynąć wodą, suną po trawie, powstał dzięki królewskiemu kaprysowi. Poza Stanami Zjednoczonymi nie ma na świecie konkurencji.
Zamek Ogrodzieniec
Park Krajobrazowy Orlich Gniazd to przede wszystkim tajemnicze zamki, ale także przepiękne panoramy, malownicze dolinki, imponujące ostańce skalne, rozległe tajemnicze groty, wzgórza wapienne i jaskinie z nietoperzami. Największą atrakcją parku jest Szlak Orlich Gniazd, który łączy 25 zamków na wapiennych skałach, z których każdy ma ciekawą historię.
Krutynia na Mazurach
Krutynia to jeden z najpiękniejszych szlaków wodnych w Europie Środkowej. Liczy przeszło 100 km. Przebiega przez malownicze tereny Puszczy Piskiej i Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Urodę Krutyni wysławiali pisarze. Nosi miano Perły Mazur, Królowej Nizinnych Rzek, Magicznej Wstęgi. Spływ kajakowy Krutynią wiedzie wśród mokradeł, przepastnych mazurskich lasów i stromych wzgórz morenowych.
Łeba i Słowiński Park Narodowy
Ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym zajmują 500 hektarów. To największy taki obszar w Europie. Wydmy osiągają wysokość ponad 30 m n.p.m. i przenoszone z wiatrem wędrują z szybkością ok. 3-10 m w ciągu roku. W lecie przypominają Saharę, a w zimie pustkowia Arktyki. Masy piasku tworzą niezapomniane widoki, a dodatkową atrakcją jest to, że można po nich chodzić.
Zamek krzyżacki w Malborku
Zamek krzyżacki w Malborku ma ponad 250 000 metrów sześciennych i jest najdoskonalszym przykładem obronnej budowli gotyckiej. Nazywa się go największą górą cegieł w Europie, ponieważ do jego budowy Krzyżacy zużyli miliony sztuk tego budulca. Obecnie obiekt jest prawie całkowicie odrestaurowany i turyści mogą zwiedzić większą część tej olbrzymiej warowni.
Morskie Oko
Morskie Oko to według wielu turystów najpiękniejszy staw tatrzański. Położony jest w górnej części Doliny Rybiego Potoku. To także drugi, obok Giewontu, symbol polskich Tatr. Niegdyś wierzono, że ma podziemne połączenie z morzem – stąd jego nazwa. Nawet niezbyt wytrawni piechurzy są w stanie do niego dojść.
Zamość
Stare Miasto w Zamościu zbudowano według włoskich wzorów miasta idealnego. Miasto nie zostało zniszczone podczas II wojny. Spadła na nie podobno tylko jedna bomba, która zresztą nie wybuchła. Zamość to perła renesansu. Doskonale zachował się pierwotny plan zabudowy, fortyfikacje i liczne budowle, łączące włoskie i środkowoeuropejskie tradycje architektoniczne.
Drewniany kościół
Drewniane kościoły na południu Małopolski odzwierciedlają sposób budowania średniowiecznych kościołów rzymskokatolickich, który polega na poziomym układaniu drewnianych bali. Unikalne drewniane kościoły są także skarbnicą dawnych malowideł i rzeźb.
Średniowieczny zespół miejski Torunia
Toruń założony został przez Zakon Krzyżacki w XIII wieku. Średniowieczny zespół miejski Torunia uważany jest za jeden z najwspanialszych na świecie zespołów architektury gotyckiej. Cudownie się spaceruje po klimatycznych ulicach Torunia zamkniętych w obrębie dawnych murów miejskich.
Dolina Narwi w Narwiańskim Parku Narodowym
Bagienna Dolina Górnej Narwi, nazywana Polską Amazonią, to jedna z ostatnich w Europie naturalnych, regularnie zalewanych dolin. Utworzony tu Narwiański Park Narodowy jest prawdziwą ostoją spokoju, a przede wszystkim rajem dla miłośników ptaków. Ornitolodzy naliczyli na jego terenie ponad 200 gatunków ptactwa. Park najlepiej zwiedzać łódką lub kajakiem. Samochodem lub rowerem można pokonać atrakcyjną obwodnicę narwiańską z licznymi punktami widokowymi po drodze.