Noam Chen jest izraelskim fotografem, a jego babcia Miriam Sharir, przeżyła obóz zagłady w Auschwitz. W tym przerażającym miejscu brutalnie zamordowano 1,1 miliona ludzi. Do wyzwolenia 27 stycznia 1945 roku przeżyło tylko 7500.
„Jej niewiarygodna siła sprawiła, że się stamtąd wydostała.” – opowiada Noam. „Los 9 innych członków rodziny, którzy również zostali deportowani do tego obozu, polegał na tym, że nigdy nie wyszli z tego żywi. Dorastałem u jej boku, zawsze była blisko. Podczas moich nastoletnich lat stopniowo zaczęła dzielić się z nami niektórymi swoimi przerażającymi przeżyciami, a także niezwykle bohaterskimi chwilami w obozie. Nigdy nie chciała, żebym tam pojechał. Nie sądziła, że mam ku temu powód.”
„Minęło trochę ponad dekadę, odkąd nas opuściła. Od tego czasu obserwowałem, jak moje siostrzenice i siostrzeńcy, czwarte pokolenie od Holokaustu, dorastają i znalazłem swój powód. Tylko dwoje z nich miało przywilej przebywania z nią za jej życia, dopóki nie ukończyli 6 roku życia. Zastanawiałem się, jak oni wszyscy zapamiętają, co wydarzyło się podczas Holokaustu? Jak to przekażą dalej?” – kontynuuje fotograf.
„Nigdy nie słyszeli nic od kobiety, która tam była, nigdy nie przeżyli konsekwencji. Zdałem sobie sprawę, że jako trzecie pokolenie byłem ostatnim łącznikiem między tymi, którzy doświadczyli okropności, a przyszłym pokoleniem, które tylko słucha opowieści. W zeszłym roku pojechałem do obozu zagłady i udokumentowałem życie 4 pokoleń od ocalenia mojej babci. Zebrałem zdjęcia mojej rodziny i rozrzuciłem je w ramkach po całym obozie.”
„Chociaż jest to bardzo osobiste, postanowiłem opublikować tę serię zdjęć, aby więcej osób mogło dowiedzieć się, jak ważne jest, aby nigdy nie zapominać o tym, co wydarzyło się zaledwie 73 lata temu. 27 stycznia to także Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, w dniu wyzwolenia Auschwitz przez Armię Czerwoną. Chciałbym, żeby ten dzień był upamiętniany przez wszystkich na całym świecie. Wszyscy musimy wiedzieć, że jeśli zapomnimy o przeszłości, przyszłość nigdy nie będzie zagwarantowana.”
„Dedykuję tę galerię mojej babci, członkom jej rodziny, którzy zostali zamordowani w Auschwitz oraz 6 milionom Żydów zgładzonych podczas Holokaustu, którzy nie doczekali się kolejnych pokoleń.” – dodaje Noam.