Okazuje się, że istnieją gatunki pszczół, które śpią w kwiatach i wyglądają przesłodko!

Potrzebujemy pszczół. Są najważniejszym na świecie zapylaczem roślin spożywczych. W rzeczywistości szacuje się, że jedna trzecia spożywanego codziennie pokarmu opiera się na zapylaniu głównie przez pszczoły. Ale choć jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że brzęczą i pracują, potrzebują także snu. Niedawno fotograf dzikiej przyrody Joe Neely schwytał na ujęciu dwie pszczoły tulące się do kwiatu, a zdjęcie pokazuje ich piękną stronę, której rzadko widzimy.

„Historia za tymi zdjęciami zaczyna się, gdy ja i moja narzeczona Niccole wyszliśmy znaleźć kwiaty maku.” – powiedział Neely. „W drodze powrotnej widzieliśmy tę plamę różowych kwiatów tuż przy autostradzie, więc przestaliśmy robić zdjęcia.”

„Niccole robiła zdjęcia nad tym, ponieważ we wszystkich tych różowych kwiatach i usłyszała bzyczenie pszczół.” – powiedział 38-latek z Phoenix w Arizonie. „Potem zauważyła, że ​​niektóre kwiaty miały w sobie pszczoły, ale nie poruszały się. Przyszedłem i studiowałem to przez chwilę, aż pojawiło się więcej pszczół. Wkrótce wszystkie wolne kwiaty zostały zajęte i ta jedna pszczoła została pominięta. Podczołgała się do tego otwartego kwiatu i weszła do środka z drugim.”

„Wel, nigdy nie wiedziałem, że pszczoły śpią w kwiatach, ale jak się okazuje, te pszczoły (Diadasia diminuta) śpią w pomarańczowych kwiatach zwanych Globe Mallows.” Diadasia diminuta – lub po prostu pszczoła globusowa – zbiera pyłek z ulubionego jedzenia roślina. Według Forest Service w Departamencie Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, ich gniazda są powszechnie spotykane w częściowo zagęszczonej glebie wzdłuż marginesów dróg gruntowych w zachodnich Stanach Zjednoczonych. Pszczoły ziemniaczane odgrywają główną rolę w reprodukcji kwiatów. „Pszczoły pokrywają się pyłkiem odwiedzającym kwiaty i większość tego pyłku jest przygotowywana do kosza pyłkowego na tylnych łapach i zabierana z powrotem do gniazd.” – pisze organizacja na swojej stronie internetowej. „Jednak niektóre pozostają na ciele i osadzają się na piętnie każdego z następnych odwiedzonych kwiatów ślazu ziemskiego. Tak więc Diadasia przyczynia się do rozmnażania ślazu na świecie.”

Reklama

Skomentuj
PRZEWIŃ W DÓŁ, ABY PRZECZYTAĆ NASTĘPNY ARTYKUŁ
Wyślij znajomemu