Zamrożona kula futrzana odkrywa niezwykły sekret – według naukowców ma 30 000 lat!

Na długo zanim ludzie pojawili się na Ziemi, nasz świat wyglądał zupełnie inaczej. Starożytne artefakty i odkrycia z przeszłości zapewniają nam urzekający wgląd w świat, który często wydaje się poza naszą najśmielszą wyobraźnią. Weźmy na przykład pod uwagę niedawne odkrycie naukowców: zamrożoną kulę futra, która przetrwała 30 000 lat, tajemniczy artefakt pełen niezliczonych historii. Jakie tajemnice może kryć?

Futrzana kula to wiewiórka licząca 30 000 lat.

Niezwykłego odkrycia dokonano w pobliżu Hester Creek na polach złota Klondike na tradycyjnym terytorium Tr’ondëk Hwëch’in. Wydaje się, że ta doskonale zachowana wiewiórka w pozycji zwiniętej zmarła, gdy zapadła w sen, prawdopodobnie przygotowując się do hibernacji na zimę. Przez tysiąclecia zamknięta w wiecznej zmarzlinie, zachowała się w wyjątkowym stanie, przypominającym prehistoryczną lodówkę, w której przechowywane są tkanki.

Alpine Veterinary Medical Center przyczyniło się do tego odkrycia, przeprowadzając badanie rentgenowskie okazu, które ujawniło zadziwiająco nienaruszony szkielet. W najbliższej przyszłości to niesamowite znalezisko zostanie wystawione publicznie w Centrum Beringia, dając ludziom możliwość zobaczenia z bliska tego starożytnego cudu.

Grant Zazula, paleontolog pracujący dla rządu Jukonu, wyraził swój podziw, stwierdzając: „Cały czas badam kości i są one ekscytujące, są naprawdę ładne. Ale kiedy widzisz doskonale zachowane zwierzę, które ma 30 000 lat i widzisz jego pysk, skórę, sierść i tak dalej, to jest po prostu instynktowne. To ożywia to wszystko.”

Region Jukon w Kanadzie okazał się skarbnicą prehistorycznych pozostałości, zamrożonych w czasie od epoki lodowcowej. W ostatnich latach uwagę świata przykuły zdumiewające znaleziska, takie jak dobrze zachowany mały mamut i zmumifikowany szczeniak wilka.

Mały mamut, odkryty przez górników na tradycyjnym terytorium Tr’ondëk Hwëch’in zaledwie w zeszłym roku, zachował większość futra i skóry, zapewniając bezcenny wgląd w życie tych starożytnych stworzeń. Podobnie w 2020 roku odkrycie maleńkiego, zmumifikowanego szczeniaka wilka sprzed 57 000 lat zadziwiło badaczy, ponieważ nadal posiadał on nienaruszone tkanki miękkie i miał zęby, wyglądając, jakby był zamrożony podczas warczenia.

W epoce lodowcowej region ten był domem dla różnorodnych wspaniałych zwierząt, w tym dzikich koni, mamutów włochatych, lwów beringańskich i gigantycznych niedźwiedzi o krótkich pyskach. Dzięki kolekcji zamrożonych istot, które zostały odkryte, naukowcy i entuzjaści zyskują głębsze zrozumienie tego wyjątkowego i cudownego prehistorycznego ekosystemu.

Choć możemy sobie wyobrażać przeszłość jako nieznane miejsce do zamieszkania, intrygujące jest to, jak bardzo przypomina ona rozwinięty świat, w którym obecnie żyjemy. Matka Natura niezmiennie zachwyca nas swoimi cudami.

Reklama
Skomentuj
PRZEWIŃ W DÓŁ, ABY PRZECZYTAĆ NASTĘPNY ARTYKUŁ
Wyślij znajomemu