Archeolog potrzebował 36 lat aby stworzyć najbardziej dokładny model starożytnego Rzymu!

Podczas gdy miasto zmieniło się diametralnie na przestrzeni dziejów, wiele pozostałości ważnych zabytków historycznych wciąż jest po to, aby przypominać o chwalebnym starożytnym Rzymie. Istnieje jednak sposób, aby zobaczyć, jak najpotężniejsze miasto od ponad 1000 lat wyglądało w przeszłości.

Muzeum Cywilizacji Rzymskiej, które znajduje się w rzymskiej dzielnicy Esposizione Universale Roma i przechowuje jeden z najbardziej imponujących modeli miasta, jakie kiedykolwiek stworzono. Znany jest jako Plastico di Roma Imperiale, model gipsowy przedstawiający miasto w IV wieku naszej ery w czasach Konstantyna I.

Ten skomplikowany model został stworzony przez włoskiego archeologa Italo Gismondiego. Pochodzi z Forma Urbis Romae. Model jest w skali 1:250 i jest wykonany z gipsu. Gismondi rozpoczął pracę nad nim w 1935 roku, a jego ukończenie zajęło mu ponad 35 lat.

To ponad trzy i pół razy dłużej niż zbudowanie Koloseum. Dziś model ten jest znany jako jedno z najważniejszych odniesień starożytnego Rzymu.

Model został zamówiony przez Mussoliniego dla upamiętnienia narodzin Augusta (63 p.n.e). Wybór rekonstrukcji starożytnego Rzymu z IV wieku został wybrany nie przez przypadek. Powodem tego jest to, że miasto w czasach Konstantyna (306-337 r.) Osiągnęło największe rozmiary. Gismondi musiał użyć map do tej rekreacji i dopasować skalę imperium w stosunku jeden do jednego. Praca Gismondi jest tak zorientowana na szczegóły, że każda część modelu idealnie pasuje do mapy.

Ogromny, ponad 200-metrowy model daje nam dokładną wizualizację starożytnego miasta. Pozwala także ludziom sprawdzić swoją wiedzę o zabytkach.

Reklama

Skomentuj
PRZEWIŃ W DÓŁ, ABY PRZECZYTAĆ NASTĘPNY ARTYKUŁ
Wyślij znajomemu