Historia pokornego nauczyciela z Kenii, który przekazał biednym nagrodę w wysokości miliona dolarów!

Peter Tabichi, kenijski nauczyciel, z dnia na dzień zyskał sławę, zdobywając Global Teacher Prize, najwyższe wyróżnienie w dziedzinie pedagogów. Przewyższył 10 000 innych zawodników ze 179 krajów i wraca do domu z nagrodą o wartości miliona dolarów.

Peter Tabichi uczy przedmiotów ścisłych w małej kenijskiej wiosce, w której 95% mieszkańców żyje w ubóstwie. Klasy są bardzo zatłoczone, czasami nawet do 80 uczniów. Niektórzy uczniowie idą 6 km, aby wziąć udział w zajęciach.

Peter przeznacza 80% swoich zarobków na pomoc uczniom, których nie stać na książki i mundurki, umożliwiając im kontynuowanie nauki. Zobowiązał się także do wykorzystania znacznej części pieniędzy z nagrody na dalsze wsparcie zubożałych osób.

W swoim przemówieniu po przyznaniu nagrody Global Teacher Prize Peter podkreślił wyzwania stojące przed szkołą ze względu na jej odległe położenie, gdzie większość uczniów pochodzi z zubożałych rodzin, których nie stać nawet na śniadanie. Jest zdeterminowany, aby wszystkie swoje wysiłki skierować na rozwijanie pasji do edukacji, a dokładniej do nauki. Jego uczniowie osiągają sukcesy w licznych krajowych i międzynarodowych konkursach naukowych, zdobywając nawet uznanie Królewskiego Towarzystwa Chemii w Wielkiej Brytanii. W dowód poświęcenia wielu jego uczniów zostało przyjętych na uniwersytety.

Uczniowie i nauczyciele szkoły codziennie borykają się z niedoborem podstawowych zasobów, takich jak książki i podręczniki. Jednak ci, którzy są silnie zdeterminowani, aby odnieść sukces, zawsze znajdują sposób. Ze względu na brak dostępu do Internetu w szkole, Peter regularnie odwiedza kafejkę internetową, aby pobrać materiały do swoich lekcji.

Oprócz tego, że jest nauczycielem przedmiotów ścisłych, Peter pragnie rzucić wyzwanie tradycji wczesnych małżeństw dziewcząt, opowiadając się za rodzinami, które powinny zapewnić swoim córkom wykształcenie. „Jako nauczyciel pracujący na pierwszej linii frontu widziałem, co kryje się w młodych ludziach – ich ciekawość, talent, inteligencja i wiara.” – podkreślił.

Peter oświadczył: „W Afryce jest teraz poranek. Niebo jest czyste. Dzień jest młody i pusta strona czeka na zapisanie. To jest czas Afryki. Młodzi ludzie w Afryce nie będą już powstrzymywani przez niskie oczekiwania. Afryka wyda naukowców, inżynierów i przedsiębiorców, których nazwiska będą pewnego dnia sławne w każdym zakątku świata.”

Prezydent Kenii pogratulował Peterowi jego niezwykłego osiągnięcia, wyrażając uznanie dla jego odwagi i zdecydowania. Stwierdził: „Peter – twoja historia to historia Afryki, młodego kontynentu przepełnionego talentami. Wasi uczniowie pokazali, że mogą konkurować z najlepszymi na świecie w nauce, technologii i wszystkich dziedzinach ludzkiej działalności.”

Reklama

Skomentuj
PRZEWIŃ W DÓŁ, ABY PRZECZYTAĆ NASTĘPNY ARTYKUŁ
Wyślij znajomemu