11 najbardziej zabezpieczonych miejsc, do których nie masz wstępu

Na świecie jest wiele miejsc, do których trudno jest się dostać, lub wejście tam jest niemożliwe. Oczywiście, te miejsca są najbardziej intrygujące.

11. Secret Mormon Base, Utah, USA

Głęboko pod skałą granitową znajduje się depozytariusz zbudowany przez mormonów. Podobno przechowują tam swoje cenne relikwie. Jedynie najwyżsi członkowie ich kościoła mogą wejść w to miejsce, które jest odporne nawet na eksplozję jądrową.

10. Globalny Bank Nasion, Svalbard, Norwegia

Skarbnica nasion została otwarta w 2008 roku na wyspie Spitzbergen. Tam przechowywane jest 250 milionów próbek materiału siewnego. Powstało to po to, aby ludzie mogli przywrócić każdą roślinę. Wyspa jest idealnym miejscem do przechowywania nasion, ponieważ praktycznie nie ma aktywności sejsmicznej i jest wysoko ponad poziomem morza.

Reklama

9. Ni’ihau, Hawaje, USA

Hawaje są rajem dla miłośników plaż. Jednak na jedną z wysp nie da się dostać. Była sprzedana pewnej rodzinie w 1863 roku, oraz zamknięta w 1915 roku. Wciąż jest strzeżonym miejscem.

8. HavenCo, Sealand

Centrum danych zostało otwarte w 2000 roku w Sealand. Jego właściciel, HavenCo, sądził, że w jaki sposób można obejść brytyjskie prawo. Zakończył swoją działalność w 2008 r., ale wznowił ją w 2013 r.

7. „Pionen” Bunkier, Sztokholm, Szwecja

Centra danych firmy Bahnhof znajdują się w jaskini 100 metrów pod ziemią. Ten bunkier został wybudowany w 1943 roku jako schronienie. Są tam żywe rośliny, sztuczne wodospady i ogromne akwarium. W ten sposób firma tworzy miłą atmosferę dla swoich pracowników.

6. ADX Florence Prison, Colorado, USA

Pseudonim tego więzienia to „Alcatraz z Gór Skalistych”. Komórki są wykonane z kamienia, a nawet łóżka piętrowe i umywalki są wykonane z betonu. Wewnątrz są laserowe pułapki, a drzwi są zdalnie sterowane. Wszyscy funkcjonariusze bezpieczeństwa w tym więzieniu mogą zastrzelić, jeśli podejrzewają o ucieczkę.

Reklama

5. RAF Menwith Hill Base, Yorkshire, Wielka Brytania

To miejsce zostało wybudowane w 1954 roku w celu złapania sygnałów podczas zimnej wojny. Nie wiadomo, co się tam dzieje aktualnie, ale jest to największa pamięć danych wywiadowczych na świecie.

4. „Greenbrier” Resort, Wirginia, USA

To wydaje się być niemożliwe, aby zobaczyć to miejsce na takiej liście. W rzeczywistości to miejsce jest najbardziej bezpiecznym kurortem na świecie, dostępne tylko dla agencji rządowych Stanów Zjednoczonych. Znajduje się tu również schron przeciwatomowy.

3. Tajne Archiwa Watykanu

Jest to najbardziej tajna biblioteka na świecie. Wszystkie dokumenty Papieży zostały tu przechowywane, już od VII wieku. Tylko urzędnik badawczy może wejść do archiwów za specjalną zgodą, co jest niezwykle trudne do zdobycia.

2. Bold Lane Car Park, Derbyshire, Wielka Brytania

Ten parking jest jednym z najbezpieczniejszych miejsc na świecie. Sterowniki otrzymują specjalne bilety kodów kreskowych synchronizowane z ich miejscami parkingowymi. Pod każdym samochodem jest czujnik ruchu, który uruchamia alarm w przypadku, gdy ktoś porusza się samochodem bez zgody. W obiekcie znajduje się 190 kamer.

1. Strefa 51, Nevada, USA

Strefa 51 jest specjalną bazą do eksperymentalnej budowy pojazdów lotniczych. Nie ma możliwości zbliżenia się do niej z ziemi lub powietrza. Oznacza to, że nie można wykonać lotu nad tym terytorium. Istnienie tego miejsca zostało ujawnione niechętnie, które rodziło wiele teorii spiskowych.

Reklama
Chcesz więcej?