20 zaskakujących faktów filmowych, których prawdopodobnie nie znasz!

Filmy często zabierają nas do odległych światów, pełnych fantastycznych postaci i scenariuszy, które pozwalają nam oderwać się od zgiełku prawdziwego życia. I chociaż możemy zawiesić nasze niedowierzanie i zapomnieć, że za ekranem występują prawdziwi ludzie, produkcje filmowe są prawdziwym życiem dla obsady i ekipy. A wszystko dzieje się za kulisami.

1. Strażnicy Galaktyki

Chris Pratt ukradł swój kostium Star-Lorda, aby mógł pokazać się w kostiumie i odwiedzić chore dzieci w szpitalu, które mogły chcieć poznać Star-Lorda.

2. Teoria wszystkiego

W e-mailu do reżysera Jamesa Marsha o filmie Eddiego Redmayne’a Stephen Hawking powiedział, że są w nim pewne sceny, kiedy myślał, że patrzy na siebie. Oprócz głosu chronionego prawami autorskimi Stephen Hawking użyczał filmowcom także medalu „Towarzysz honorowy”, a jego podpisaną tezę wykorzystano jako oryginalne rekwizyty w filmie.

3. Witaj w klubie

Budżet filmu był tak niski, że budżet na makijaż wynosił tylko 250 dolarów. Twórcy filmu zgodzili się pracować z taką kwotą, a film zdobył Oscara za „najlepszą charakteryzację”.

4. Armageddon

NASA pokazuje ten film podczas swojego programu szkoleniowego w zakresie zarządzania. Nowi menedżerowie mają za zadanie próbować wykryć w nim jak najwięcej błędów. Znaleziono co najmniej sto sześćdziesiąt osiem.

5. Ojciec Chrzestny

Kot trzymany przez Marlona Brando w scenie otwierającej był bezdomnym zwierzakiem, którego Coppola znalazł na parkingu w Paramount i nie było go w pierwotnej wersji scenariusza. Kot był tak zadowolony, że jego mruczenie stłumiło niektóre rozmowy Brando, i w rezultacie większość jego kwestii musiała być ponownie nagrana.

Reklama

6. Matrix

Choreograf Kung Fu, Woo-Ping Yuen, początkowo odmówił pracy nad filmem i miał nadzieję, że z powodu wygórowanej opłaty zniechęci Wachowskich. Tak nie było. Następnie sformułował to, co uważał za niemożliwe do wykonania. Powiedział, że zgodzi się tylko wtedy, gdy będzie miał pełną kontrolę nad walkami i że będzie ćwiczyć aktorów przez cztery miesiące, zanim zaczną nagrywać. Wachowscy spełnili jego prośby.

7. Elizabeth: Złoty wiek

W filmie, gdy Elizabeth przybywa do katedry św. Pawła, trwają prace budowlane. W rzeczywistości, katedra faktycznie potrzebowała naprawy. Reżyser Shekhar Kapur postanowił improwizować, dając robotnikom stroje i narzędzia do wycinania prawdziwego kamienia, który był instalowany w katedrze. Robotnicy na scenie to prawdziwi kamieniarze i robotnicy budowlani.

8. Forrest Gump

Tomowi Hanksowi nie zapłacono za ten film. Zamiast tego zebrał punkty procentowe, które ostatecznie doprowadziły go do wypłaty poziomu 40 milionów dolarów.

9. Django

Kiedy Calvin Candie (Leonardo DiCaprio) rozbija swoją dłoń na stole, DiCaprio przypadkowo zmiażdżył młotkiem swoją dłoń i naprawdę zaczął krwawić. Zignorował to, pozostał w charakterze i kontynuował scenę. Quentin Tarantino był pod takim wrażeniem, że użył tego ujęcia w ostatecznym filmie, a kiedy zawołał „cięcie”, sala wybuchła owacjami na stojąco.

10. Titanic

Po dowiedzeniu się, że będzie musiała być naga przed Leonardo DiCaprio, Kate Winslet zdecydowała się przełamać lody, a kiedy pierwszy raz się spotkali, rozebrała się przed nim.

11. Lista Schindlera

Aby zebrać kostiumy dla 20 000 statystów, projektant opublikował ogłoszenia szukające ubrań. Ponieważ warunki ekonomiczne były słabe w Polsce, wielu ludzi chętnie sprzedawało odzież, którą wciąż posiadali od lat trzydziestych i czterdziestych.

12. Opowieści z Narnii

Reakcja Georgie Henley na pana Tumnusa przy latarni jest autentyczna. Nie widziała swojego dawnego przyjaciela Jamesa McAvoya w kostiumie, zanim scena została sfilmowana, więc jej krzyki i reakcja były prawdziwe. Pierwsza reakcja Georgie na śnieżny świat Narnii jest również autentyczna. Została przeniesiona do zestawu z zasłoniętymi oczami, aby zrobić pierwsze wejście, a jej szeroko otwarte, zachwycone reakcje na nią, wszystkie są prawdziwe.

Reklama

13. Mroczny Rycerz

Przygotowując się do roli Jokera, Heath Ledger ukrywał się w pokoju motelowym przez około sześć tygodni. Podczas tego przedłużonego pobytu w odosobnieniu, Ledger głęboko zagłębił się w psychologię postaci. Poświęcił się rozwijaniu wszystkich tików Jokera, a mianowicie głosu i sadystycznie brzmiącego śmiechu.

14. John Wick 2

Keanu Reeves sam wykonał około 95 procent scen walki. Aby przygotować się do roli, Keanu trenował przez trzy miesiące. Jego trening składał się z judo, brazylijskiego jiu-jitsu, celowania i jazdy.

15. Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia

Obsada często musiała latać helikopterem do odległych miejsc planu filmowego. Sean Bean (Boromir) bał się latania i zrobiłby to tylko wtedy, gdy byłoby to absolutnie konieczne. Kiedy kręcili sceny na ośnieżonych górach, spędzał dwie godziny każdego ranka, wspinając się od podstawy góry, do pobliża wierzchołka, przebrany już za Boromira.

16. Pretty Woman

Edward (Richard Gere) przytrzaskujący palce Vivian (Julia Roberts) pudełkiem z naszyjnikiem, został zaimprowizowany przez Gere’a, a reakcja Roberta (śmiech) była całkowicie naturalna. Filmowcy bardzo to polubili i postanowili to zostawić.

17. Interstellar

Na polu kukurydzy Christopher Nolan chciał wyhodować 500 akrów kukurydzy, na potrzeby filmu, czego nauczył się dzięki produkcji „Człowieka ze stali” (2013). Kukurydza została następnie sprzedana i faktycznie przyniosła zysk.

18. Terminator

Pewnego popołudnia podczas przerwy w filmowaniu Arnold Schwarzenegger poszedł do restauracji w centrum L.A., aby zjeść obiad i za późno zorientował się, że wciąż był w makijażu Terminatora – z brakującym okiem, odsłoniętą szczęką i spalonym ciałem.

19. Star Trek

Dźwięk otwieranych drzwi automatycznych w USA Enterprise, to spłukiwanie toalet w pociągu w Rosji.

20. Zjawa

Leonardo DiCaprio na potrzeby filmu postanowił zjeść surową wątrobę żubra, pomimo że jest wegetarianinem. Musiał także nauczyć się strzelać z muszkietu, rozpalać ogień, mówić w dwóch językach indiańskich (Pawnee i Arikara) i uczyć się u lekarza, który specjalizuje się w starożytnych technikach uzdrawiania. DiCaprio nazywa to najtrudniejszym osiągnięciem w swojej karierze.

Reklama
Chcesz więcej?