Dzieci w Finlandii kontynuują jazdę rowerami do szkoły w temperaturze -17°C!

Czy jesteś rowerzystą? Jeśli tak, to czy jesteś jednym z wielu, którzy ostrożnie chowają rowery do piwnicy na miesiące zimowe, przekonani, że cały ten deszcz, śnieg i lód są po prostu nieodpowiednie do jazdy na rowerze? Cóż, to fińskie miasto jest żywym dowodem na to, że jazda na rowerze w zimę jest możliwa dzięki odpowiedniemu planowaniu i infrastrukturze, dzięki czemu czujemy się trochę miękko, aby wsiąść do samochodu na widok śniegu.

Pekka Tahkola, inżynier ds. Miejskiego dobrobytu w Navico Ltd. i koordynator ruchu rowerowego w mieście Oulu, wykonał niedawno zdjęcie z miejscowego szkolnego parkingu rowerowego w temperaturze -17°C, aby pokazać, że bez względu na warunki, nic nie zatrzymuje dzieciaków przed jazdą rowerami.

Bo chociaż niektórym rodzicom może wydawać się dziwne, aby ich dzieci puścić na dwóch kołach, wystawionych na mroźne zimy, tutaj w Finlandii jest to normalne i zdrowe. „Zorganizowaliśmy wycieczkę studyjną dla uczestników z południowej Finlandii, aby zobaczyć, jak w naszym mieście obchodzi się kolarstwo do szkoły.” – powiedział Pekka informacyjnemu serwisowi środowiskowemu MNN. „Odwiedziliśmy kilka szkół, a także dużo rozmawialiśmy z lokalnymi nauczycielami i dyrektorami. Jestem pewien, że ta szkoła jest jedną z najlepszych. Z pewnością nie jest to jedyna, w Oulu jest wiele szkół, w których większość dzieci jeździ na rowerze do szkoły.”

„To normalne, zawsze tak było. Kiedy byłem dzieckiem, jeździłem na rowerze do szkoły.” – dodaje Tahkola. „I to samo dzieje się nawet w minus 30°C.”

Reklama

Chcesz więcej?