Japońska artystka w imponujący sposób ręcznie wycina ośmiornicę z pojedynczego arkusza papieru!

Jest dużo fajnej papierowej sztuki, ale niewiele projektów może nawet zbliżyć się do tego, do czego zdolna jest Masayo Fukuda. Fukuda pracuje z papierem od około 25 lat, a ta ośmiornica jest prawdopodobnie najlepszą reprezentacją jej pracy.

„Dla mnie wycinanie obrazków stało się sposobem na pozbycie się stresu w moim codziennym życiu.” – powiedziała japoński artystka. „Jeśli chcesz zacząć, wszystkie podstawowe rzeczy, których potrzebujesz, to papier, nóż i dobre źródło światła.”

Na pierwszy rzut oka ośmiornica Fukudy wygląda tak szczegółowo, że można ją łatwo pomylić z dobrym rysunkiem długopisu. Artystka wycięła go z jednego arkusza białego papieru A2, doskonale przedstawiając zaokrąglone ciało zwierzęcia morskiego, wyłupiaste oczy i wiele, wiele macek. „Ta praca zajęła mi 2 miesiące.” – dodała Fukuda.

Chociaż podobne style ewoluowały w różnych kulturach na całym świecie, ta technika cięcia papieru jest znana w Japonii jako Kirie (lub Kirigami). Mówi się, że rozwinęło się około 700 n.e. Jednym z tradycyjnych podziałów, jakie dzieli z większością innych stylów, jest to, że kawałki Kirie są zwykle wycinane z jednego arkusza papieru. Podobnie jak ośmiornica Fukudy.

Reklama

Oto inne prace Masayo Fukudy:

Reklama
Chcesz więcej?