Stephen Hawking zmarł w wieku 76 lat, oto odpowiedź Internetu!

Brytyjski fizyk Stephen Hawking, najbardziej znany i błyskotliwy naukowiec swojego pokolenia, 14 marca 2018 roku zmarł.

Pomimo długiej walki ze stwardnieniem zanikowym bocznym (ALS), postępującej choroby neurodegeneracyjnej, która atakuje komórki nerwowe w rdzeniu kręgowym i mózgu, prowadząc do paraliżu, Hawking był w stanie ujawnić kilka przełomowych teorii z zakresu fizyki kwantowej, poprzez udostępnienie złożonych tłumaczeń milionom, w serii bestsellerów.

Hawking został zdiagnozowany z ALS, znany również jako choroba Lou Gehriga, w 1963 roku, po doświadczeniu trudności z jego ruchami w ostatnim roku na Uniwersytecie w Oksfordzie. Od lekarzy usłyszał, że przeżyje maksymalnie dwa lata, jednak radził sobie z chorobą przez ponad 50 lat – niezwykle długi czas dla chorego na ALS. Niestety nadal niewiele wiadomo na temat przyczyn ALS, a obecnie nie można tej choroby wyleczyć. Wszyscy pamiętamy udaną kampanię podnoszącą świadomość o ALS, która stała się popularna kilka lat temu, „Ice Bucket Challenge”. 115 milionów dolarów zostało przekazanych na badania nad tą chorobą, co zaowocowało kilkoma ważnymi odkryciami.

Zdruzgotany swoją diagnozą, Hawking kontynuował jednak pracę, podczas gdy jego zdolności fizyczne uległy zmniejszeniu. Mimo wszystkich napotkanych trudności, zawsze znajdował sposoby na pokonanie ich. Poruszał się na zmotoryzowanym wózku inwalidzkim i był w stanie komunikować się za pośrednictwem zautomatyzowanego systemu mowy, który nadawał mu jego ikoniczny, skomputeryzowany głos.

Jak również jego osiągnięcia w dziedzinie fizyki kwantowej i jego zdecydowane dążenie do znalezienia „zunifikowanej teorii”, która pomogłaby nam w osiągnięciu celu, jakim jest „pełne zrozumienie wydarzeń wokół nas i naszego własnego istnienia”, Hawking przyczynił się do spopularyzowania i wprowadzenia kosmologii do zupełnie nowego pokolenia ludzi.

Jego bestsellerowe książki i występy w programach telewizyjnych, takich jak The Simpsons i The Big Bang Theory pomogły promować entuzjazm dla nauki, który przetrwa znacznie dłużej niż jego przemiana. Otworzył drzwi dla obecnych i przyszłych naukowców poprzez swoje genialne teorie i odkrycia, swoją determinację w obliczu przeciwności i inspirację dla milionów ludzi na całym świecie. Będzie nam go bardzo brakowało.

Stephen Hawking zmarł w wieku 76 lat

Oto pożegnanie internautów

1.

2.

3.

4.

Reklama

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

19.

20.

Reklama
Skomentuj
PRZEWIŃ W DÓŁ, ABY PRZECZYTAĆ NASTĘPNY ARTYKUŁ
Wyślij znajomemu