Czy suplementacja składników odżywczych jest konieczna?

Składniki odżywcze w diecie – czy wystarczą?

Celem suplementacji jest dostarczanie do organizmu właściwej ilości niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów. Czy ich zapotrzebowanie można całkowicie pokryć dzięki zbilansowanej diecie? W przypadku osób zdrowych jest to zwykle możliwe, jednak już tu warto zwrócić uwagę na pewien fakt. Niewielu rzeczywiście trzyma się zbilansowanej i zdrowej diety, a i ona może być trudna do ułożenia w taki sposób, aby całkowicie pominąć wszelką suplementację.

Czy więc branie suplementów jest konieczne? To bardzo indywidualna kwestia, która zależy od takich czynników jak:

  • dieta i faktyczna ilość spożywanych składników odżywczych;
  • wartość odżywcza wybieranych produktów spożywczych, która niestety przez modyfikację czy sposób uprawy owoców i warzyw na przestrzeni lat ciągle spada;
  • umiejętność przyswajania witamin i minerałów z pożywienia, która jest kwestią bardzo indywidualną;
  • ogólny stan zdrowia, który wpływa zarówno na umiejętność przyswajania składników, jak i zapotrzebowanie organizmu.

Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy suplementacja jest konieczna. W razie wątpliwości zaleca się sprawdzić swój stan zdrowia i ewentualne niedobory składników odżywczych podczas rutynowego badania krwi. Wyniki warto omówić z lekarzem rodzinnym, biorąc pod uwagę także dietę i poziom aktywności fizycznej.

W jakich sytuacjach suplementacja jest niezbędna?

Suplementy diety są polecane dla wszystkich, którzy chcą uzupełnić niedobory cennych składników odżywczych. Właściwie dobrane i regularnie przyjmowane mogą zauważalnie wpłynąć na zdrowie i samopoczucie, dodając energii czy wpływając na kondycję włosów i skóry. Dziś najczęściej suplementy kupuje się w internecie na sprawdzonych stronach jak https://www.drmax.pl/, które wysyłają zamówienie pod podany adres.

W pewnych przypadkach suplementacja jest zalecana właściwie niezależnie od okoliczności. Ci, którzy powinni dostarczać do organizmu składniki odżywcze z dodatkowych źródeł to przede wszystkim:

  • kobiety w ciąży, dla których tworzy się preparaty zawierające kwas foliowy, żelazo, kwasy DHA i witaminę D;
  • weganie i wegetarianie, którzy rezygnując z produktów odzwierzęcych, pozbawiają się naturalnych źródeł witaminy B12, a często także ograniczają spożycie żelaza;
  • osoby starsze, przewlekle chore oraz po poważnych zabiegach i operacjach, które ze względu na stan zdrowia mogą mieć zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze, a jednocześnie osłabioną przyswajalność tych dostarczanych wraz z dietą;
  • sportowcy, którzy przez wzmożony wysiłek fizyczny zwiększają zapotrzebowanie swojego organizmu na witaminy i minerały.

Skomentuj
PRZEWIŃ W DÓŁ, ABY PRZECZYTAĆ NASTĘPNY ARTYKUŁ
Wyślij znajomemu