Jak działają leki z ibuprofenem na zatoki?

Zapalenie zatok – przyczyny i objawy

Zatoki to jamy wypełnione powietrzem, znajdujące się w okolicy nosa i czoła, wewnątrz kości czaszki. Mają za zadanie między innymi ogrzewać powietrze, ochładzać mózgowie, ale też wpływają na barwę i dźwięczność głosu oraz pełnią funkcję węchową. Gdy dochodzi do zapalenia zatok, a właściwie do zapalenia wyściełającej je błony śluzowej, codziennie funkcjonowanie staje się utrudnione.

Zapalenie zatok możemy podzielić na: ostre (o łagodnym lub ciężkim przebiegu, trwające do 4 tygodni), podostre (trwające od 4 tygodni do 3 miesięcy) oraz przewlekłe (trwające powyżej 12 tygodni).

Przyczyną może być infekcja górnych dróg oddechowych, grupa, alergia sezonowa, zaburzenia odporności, suche i zanieczyszczone powietrze, wady anatomiczne (na przykład skrzywienie przegrody nosowej), polipy, ale też choćby uraz mechaniczny.

Objawy zapalenia zatok różnią się w zależności od tego, które zatoki są zmienione chorobowo. Zwykle jest to nawracający katar (o żółtej lub zielonkawej barwie), ból przy ruszaniu głową, nacisk odczuwany w okolicy czoła, uczucie zatkanego nosa, trudności z oddychaniem, gorączka, ból głowy, policzków, czoła i nosa, a także zmniejszenie poczucia węchu i smaku.

To jeszcze nie wszystko, bo w niektórych przypadkach mogą wystąpić powikłania, jak między innymi obrzęk powiek, zapalenie ucha, zapalenie kości czaszki, zaostrzenie astmy oskrzelowej, a także powikłania wewnątrzczaszkowe i oczodołowe.

Ibuprom na ból i chore zatoki

Na stan zapalny, ale i na ból oraz gorączkę zaleca się przyjmować leki z ibuprofenem – sprawdź: Ibuprom w Nowa Farmacja. Można zdecydować się albo na jego klasyczną wersję lub na Ibuprom Zatoki czy Ibuprom Zatoki Tabs, które działają czterotorowo: usuwają ból, zwalczają stan zapalny, udrożniają zatoki przynosowe oraz ułatwiają usuwanie wydzieliny z nosa i zatok. Ten rodzaj Ibupromu może być stosowany przez dzieci powyżej 12. roku życia i przez dorosłych.

Razem z tymi lekami dobrze jest płukać nos fizjologicznym roztworem soli lub roztworem wody morskiej i nawilżać śluzówkę nosa. Doraźnie sprawdzają się także krople i aerozole do nosa. Tu ważna uwaga: tabletki Ibuprom można stosować maksymalnie 3 dni, a spraye – 5 dni, a jeśli chodzi o dawkowanie, to zawsze stosujmy się do zaleceń producenta.

Po konsultacji z lekarzem może okazać się, że równolegle z Ibupromem konieczne będzie włączenie antybiotyku – nawet na 3 tygodnie – wraz z probiotykami chroniącymi florę bakteryjną jelit. 

Domowe sposoby na leczenie zatok

Poza środkami farmakologicznymi można też zadziałać na zatoki domowymi sposobami. Mowa przede wszystkim o wspomnianych już płukankach i irygacjach. Wielu osobom ulgę przyniosą ciepłe okłady na twarz. Należy też pić duże ilości płynów, bo dobrze nawilżona błona śluzowa zatok ułatwia rozrzedzenie oraz pozbycie się śluzu. Do tego lepiej unikać napojów z kofeiną i alkoholem, bo prowadzą do odwodnienia. To jeszcze nie wszystko, bo polecane jest przy tym żucie gumy oraz wdychanie miętowego czy eukaliptusowego olejku eterycznego, by szybciej udrożnić nos.

Pamiętaj, że jeśli masz problemy z zatokami, dobrze jest mieć w swojej apteczce Ibuprom. Ważne jest przede wszystkim znalezienie przyczyny tych dolegliwości. Być może u Ciebie są one związane na przykład z alergią albo z polipami? Sprawdźcie to z lekarzem i na podstawie otrzymanych wyników, zdecydujcie o konkretnym przebiegu leczenia! Życzymy dużo zdrowia!

Skomentuj
PRZEWIŃ W DÓŁ, ABY PRZECZYTAĆ NASTĘPNY ARTYKUŁ
Wyślij znajomemu